FOTO Výškovú budu zachvátil rozsiahly požiar: Pred plameňmi unikali stovky ľudí, najmenej 3 mŕtvi | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

FOTO Výškovú budu zachvátil rozsiahly požiar: Pred plameňmi unikali stovky ľudí, najmenej 3 mŕtvi

Zdroj: SITA, AP Photo/Marco Garcia
15.07.2017 10:41

HONOLULU - Najmenej traja ľudia zahynuli a 12 ďalších utrpelo zranenia pri požiari, ktorý v piatok zachvátil výškovú obytnú budovu v Honolulu, hlavnom meste amerického štátu Havaj. Z 36-poschodovej budovy, ktorá podľa miestnych úradov nemá automatický hasiaci systém, unikali stovky ľudí, keď z jej vrchných poschodí vychádzal dym, píše agentúra AP.


 Troch mŕtvych našli na 26. poschodí, kde požiar vypukol asi dve hodiny po poludní miestneho času. Plamene sa následne rozšírili po 28. poschodie budovy nazvanej Marco Polo, povedal šéf hasičského zboru Manuel Neves.

Budovu podľa neho postavili v roku 1971, teda ešte pred prijatím predpisov vyžadujúcich inštaláciu automatického hasiacieho systému.

FOTO Výškovú budu zachvátil
Zdroj: SITA, AP Photo/Marco Garcia

V rozľahlom výškovom bytovom komplexe, jednom z viacerých postavených neďaleko turistami vyhľadávanej štvrte Waikiki, je 568 bytov i viacero komerčných priestorov. "Bezpochyby, ak by boli v tomto byte rozstrekovače, požiar by bol obmedzený na miesto svojho pôvodu," dodal Neves.

O stave zranených dosiaľ úrady neinformovali. Štyroch ľudí však previezli do nemocníc, uviedla hovorkyňa zdravotnej záchrannej služby Shayne Enrightová.

FOTO Výškovú budu zachvátil
Zdroj: SITA, AP Photo/Marco Garcia

Starosta Honolulu Kirk Caldwell povedal, že mesto musí zvážiť prijatie predpisov požadujúcich vybavenie starších budov hasiacimi systémami.

"Najväčším argumentom je finančná dostupnosť," zdôraznil Caldwell. "Obyvatelia to musia zaplatiť. Je to dosť drahé. Ale ak to zachráni život a je to váš život, potom to za tie náklady stojí."


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články