Letisko v metropole Malajzie vyhlásili za bezpečné: Výsledky pitvy Kim Čong-nama | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Letisko v metropole Malajzie vyhlásili za bezpečné: Výsledky pitvy Kim Čong-nama

Nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-nam (vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un (vpravo).
Nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-nam (vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un (vpravo).
Zdroj: TASR/AP/Shizuo Kambayashi, Wong Maye-E
26.02.2017 13:06

KUALA LUMPUR - Malajzijské úrady vyhlásili dnes medzinárodné letisko v metropole Kuala Lumpur za bezpečné po tom, ako vykonali dôkladnú kontrolu terminálu, v ktorom pred dvoma týždňami zabili smrtiacou chemickou látkou nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una.


Kim Čong-nam zomrel 13. februára po tom, ako mu na letisku potreli dve ženy tvár jedom. Podľa malajzijskej polície predbežná analýza ukázala, že pri tom použili nervovoparalytickú bojovú látku VX, ktorú OSN klasifikuje ako zbraň hromadného ničenia. Kontrola letiskového terminálu prebehla v noci na dnes a zúčastnili sa na nej chemické, biologické, rádiologické a nukleárne tímy polície, ako aj jednotka hasičského zboru na likvidáciu nebezpečného materiálu a vládny výbor pre atómovú energiu.

Polícia následne vydala vyhlásenia, v ktorom potvrdila, že v budove nenašli žiadne nebezpečné látky, že nie je kontaminovaná, preto ju môžu vyhlásiť za "bezpečnú zónu". Od útoku na Kim Čong-nama prešli terminálom desaťtisíce ľudí. Prístupné v budove bolo aj miesto, kde k incidentu došlo, a v objekte až do najnovšej kontroly nepodnikli preventívne opatrenia. Podľa polície však dosiaľ nikto nehlásil možnú podobnú otravu. Nič nezvyčajné nezaznamenali ani v zdravotnom stredisku letiska.

Polícia postupne kontroluje aj iné miesta v Kuala Lumpure, ktoré mohli navštíviť podozriví zadržaní i hľadaní v prípade útoku. Malajzijský minister zdravotníctva Subramaniam Sathasivam na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že zistenia z pitvy Kim Čong-nama zodpovedajú policajným správam o tom, že ho zabila látka VX. Došlo uňho totiž k vážnej paralýze, ktorá v krátkom čase viedla k jeho smrti.

Indonézanka, ktorú zadržali ako podozrivú, sa podľa polície i ministra necítila dobre a v taxíku počas cesty z letiska vracala, medzičasom je však v poriadku. Ďalšie testy majú určiť, či bola vystavená VX a či spolu s ďalšou zadržanou občiankou Vietnamu dostali protilátky, aby ich VX nezabil.

Pitva hovorí jasne

Výsledky pitvy usmrteného Kim Čong-nama, nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una, ukázali, že nervovoparalytická bojová látka VX ho zabila do 15 až 20 minút. Spôsobila mu paralýzu celého tela. Informovala o tom dnes malajzijská vláda. Kim Čong-nama údajne otrávili 13. februára dve ženy, ktoré mu potreli tvár veľmi jedovatou chemickou látkou na medzinárodnom letisku v malajzijskom hlavnom meste Kuala Lumpur.

Starší vodcov brat zalarmoval zamestnancov letiska a oznámil im incident, ktorý zachytili aj bezpečnostné kamery. Zamestnanci ho následne odviedli do zdravotníckeho strediska na letisku, kde upadol do bezvedomia. Odtiaľ ho prevážali do miestnej nemocnice. "Zomrel v sanitke... Myslím, že to bolo približne 15 až 20 minút po použití jedovatej látky," uviedol dnes novinárom malajzijský minister zdravotníctva S. Subramaniam.

"Dávky boli také silné, že sa to stalo rýchlo a postihlo to celé jeho telo... srdce aj pľúca," vysvetlil Subramaniam. Minister dodal, že na to, aby sa látka vstrebala do tela a zabila obeť, treba iba desať miligramov. Politik sa podľa svojich slov preto domnieva, že na usmrtenie Kim Čong-nama bola použitá veľká dávka.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/Wong Maye-E, Shizuo Kambayashi

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články