Viac ako 50 percent svetového exportu zbraní zabezpečili USA a Rusko | Topky.sk

Sobota, 18. august 2018. Meniny má Elena, Helena, zajtra Lýdia.

Viac ako 50 percent svetového exportu zbraní zabezpečili USA a Rusko

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
20.02.2017 08:50

ŠTOKHOLM - Vyše polovice celosvetového exportu zbraní za obdobie ostatných piatich rokov pripadá na Spojené štáty a Rusko. Vyplýva to z výsledkov dnes zverejneného prieskumu Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI).


V rokoch 2012-16 vyviezli Spojené štáty zbrane do viac ako 100 krajín a ich podiel na celosvetovom obchode so zbraňami predstavoval v uvedenom období 33 percent. Rusko ako druhý najväčší svetový exportér vyviezlo zbrane do viac ako 50 štátov, i keď viac ako dve tretiny jeho zbrojných technológií smerovali do Indie, Číny, Vietnamu a Alžírska.

Tretím najväčším vývozcom zbraní je so 6,2 percentami Čína, po ktorej nasledujú Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo. Najväčším dovozcom zbraní bola v rokoch 2012-16 India, ktorej import predstavoval 13 percent celosvetového obchodu so zbraňami. Až 68 percent zbraní doviezla India z Ruska, čo je päťkrát viac ako zo spojených štátov.

Druhým najväčším dovozcom zbraní bola s ôsmimi percentami Saudská Arábia, ktorej dovoz sa v rokoch 2012-16 oproti predchádzajúcemu päťročnému obdobiu takmer strojnásobil. Najväčším dodávateľom zbraní do Saudskej Arábie boli Spojené štáty, ktoré tomuto kráľovstvu v Perzskom zálive dodali 50 percent všetkých zbraní. Po nich nasledovali Británia a Španielsko.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články