°C

Štvrtok, 16. júl 2020. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Špeciálne jednotky zasiahli proti vlaku zo Srbska: Rozhneval ich výsmešný nápis na FOTO

Vlak zdobil provokatérsky nápis
Vlak zdobil provokatérsky nápis "Kosovo je Srbsko."
Zdroj: SITA/AP
15.01.2017 06:14

PRIŠTINA - Kosovská polícia zablokovala dnes vstup vlaku smerujúcemu zo Srbska, ktorý bol pomaľovaný vo farbách srbskej štátnej zástavy a sloganom "Kosovo je Srbsko". Kosovský prezident Hashim Thaci nariadil špeciálnym jednotkám, aby na hranici zastavili tento "provokatérsky" vlak.


Súprava, ktorá podľa kosovských úradov nemala povolenie na vstup do krajiny, sa však podľa vyjadrenia srbského premiéra Aleksandra Vučiča mala vrátiť z pohraničného mesta Raška do Belehradu. Premiér zároveň obvinil Prištinu z pokusu o vyvolanie konfliktu s tamojšími kosovskými Srbmi, píše agentúra Reuters.

"Požiadal som ich (políciu a ministra vnútra), aby okamžite a za každú cenu zastavili tento vlak prichádzajúci do Kosova. Čo je veľa, to je veľa," vyhlásil Thaci pre internetový spravodajský portál Gazeta Express. Obe krajiny vedú rokovania o normalizácii vzťahov, čo je podmienka pre ich uchádzanie sa o členstvo v EÚ.

Vnútro vlaku zdobili náboženské výjavy.
Špeciálne jednotky zasiahli proti
Zdroj: SITA/AP

Srbsko však naďalej neuznáva suverenitu Kosova, svojej bývalej provincie, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila samostatnosť. Vyše 90 percent populácie Kosova tvoria obyvatelia albánskeho pôvodu. Formálna vláda Belehradu nad Kosovom sa skončila v roku 1999 po tom, ako NATO 11 týždňov bombardovalo Srbsko.

Zámerom bolo prinútiť srbské sily k odchodu z Kosova, kde zabili približne 10.000 civilistov albánskeho pôvodu. NATO má v Kosove stále rozmiestnených 5000 vojakov, ktorí dohliadajú na dodržiavanie krehkého mieru.


Galéria

Vlak zdobil provokatérsky nápis Vnútro vlaku zdobili náboženské

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články