°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Podnecovanie nenávisti proti utečencom ho vyjde draho: Šéf hnutia Pegida vysolí tisíce eur

Lutz Bachmann
Lutz Bachmann
Zdroj: SITA/AP
30.11.2016 13:45

DRÁŽĎANY - Nemecký súd potvrdil dnes pokutu 9600 eur pre spoluzakladateľa protiislamského hnutia Pegida Lutza Bachmanna, ktorého uznal vinným z podnecovania nenávisti a štvania proti utečencom. Informovala o tom agentúra DPA.


Súd v Drážďanoch v odvolacom konaní potvrdil pôvodne stanovený trest. Stalo sa tak po tom, ako obhajoba i obžaloba stiahli svoje odvolania proti verdiktu z mája tohto roku. Pôvodný verdikt súdu prvej inštancie tým nadobúda právoplatnosť. Okrem stanovenej pokuty musí Bachmann zaplatiť kompletné súdne trovy za prvoinštančné aj odvolacie konanie. 

Samotný Bachmann sa na dnešnom pojednávaní nezúčastnil; podľa svojej obhajkyne sa totiž nachádza na Tenerife. Základom žaloby boli Bachmannove vlaňajšie vyjadrenia na sociálnej sieti Facebook, konkrétne jeho komentáre o utečencoch plné dešpektu, v ktorých sa objavili termíny ako "dotieravý hmyz" alebo "špinavá bagáž"

Bachmann počas procesu popieral, že by uvedené komentáre napísal on. Prokuratúra pre neho pôvodne žiadala nepodmienečný sedemmesačný trest, obhajoba naopak oslobodenie v plnom rozsahu. Lídra hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida) už v minulosti odsúdili za krádež a obchodovanie s drogami.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články