°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Prekvapivý prieskum u susedov: Česi zo svetových osobností hodnotia najlepšie pápeža a Fica!

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
28.07.2016 13:50

PRAHA - Česi zo svetových osobností hodnotia najlepšie pápeža Františka a slovenského premiéra Roberta Fica. Na oboch majú priaznivý názor viac ako dve tretiny obyvateľov Česka, vyplýva z júnového prieskumu agentúry STEM.


Najhoršie hodnotenie naopak dostala nemecká kancelárka Angela Merkelová s podporou menej ako pätiny Čechov. Pápež i nemecká kancelárka dlhodobo zhodne vyzývajú k pomoci utečencom.

Podľa prieskumov STEM Česi zrejme zareagovali na prístup kancelárky k migrácii negatívne, pretože ešte v roku 2013 mala podporu 72 percent obyvateľov Česka, kdežto vlani po náraste počtu prichádzajúcich utečencov už len 24 percent a tento rok 18 percent.

Angela Merkelová
Zdroj: SITA

Nízku podporu, 19 percent, má aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý je podobne ako Merkelová kritizovaný v súvislosti s riešením utečeneckej krízy. Avšak veľká časť opýtaných, celkovo 40 percent, uviedla, že vôbec nevie, kto Juncker je.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: SITA

Naopak, u Fica, ktorý sa stavia proti prijímaniu utečencov a tiež vyhlasoval, že na Slovensku nechce moslimov, podiel priaznivých hodnotení vzrástol z 53 percent v roku 2013 na minuloročných 67 a tohtoročných 66 percent. Najpopulárnejší svetovou osobnosťou v Česku zostáva aj napriek ústretovosti voči utečencom a moslimom pápež František s 68 percentami priaznivých hodnotení. Jeho podpora však od vlaňajška klesla o šesť percentuálnych bodov.


Galéria

Robert Fico Angela Merkelová Jean-Claude Juncker

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články