Piatok, 28. január 2022. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

V Austrálii sa už legálne pestuje marihuana: Viac ako 40-hektárová farma na tajnom mieste

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: internet

SYDNEY - Austrálska vláda dnes spustila do činnosti prvú farmu v krajine, určenú na legálne pestovanie marihuany na lekárske účely. Informovala o tom agentúra DPA.


Úradujúci premiér Barnaby Joyce vyhlásil, že má osobný dôvod na to, že otvára 47-hektárovú farmu na utajovanom mieste neďaleko mesta Tamworth v severnej časti austrálskeho štátu Nový Južný Wales. Joyce prezradil, že jeho brat Tim má štvrté štádium rakoviny čriev, a dodal, že by sa malo urobiť všetko dostupné na zmiernenie bolesti ľudí, trpiacich vysiľujúcimi zdravotnými problémami.

"Keď prídete na to, ako využiť ktorúkoľvek časť rastliny na pomoc chorým, ktorí majú bolesti, mali by ste im to ponúknuť," povedal Joyce, ktorého citovala austrálska verejnoprávna stanica ABC. Farma, ktorá bude prísne strážená a ukrytá za vysokým plotom s ostnatým drôtom, dostala názov DanEden (Danov raj) na počesť Dana Haslama. Ten zomrel vlani na rakovinu po verejnom boji za legalizáciu marihuany na lekárske účely v Austrálii.

Haslamova matka Lucy musela marihuanu kupovať ilegálne, aby zmiernila synove bolesti. Viedla dlhú verejnú kampaň za legalizáciu marihuany na lekárske účely a nakoniec získala podporu konzervatívnych lídrov, ako napríklad Joyce. "Podarilo sa nám zladiť austrálske politické postoje so súčasnými názormi vo svete, podľa ktorých treba meniť zákony," uviedla matka, ktorú citovala ABC.   

"Spustili sme proces prevýchovy austrálskych poskytovateľov zdravotných služieb v otázke využitia liečebných konopí," dodala. Juhoaustrálsky štát Viktória sa stal tento týždeň prvým v krajine, kde legalizovali použitie lekárskej marihuany. Ostatné štáty ho budú podľa očakávania v budúcnosti nasledovať.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/FOTO: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články