°C

Streda, 8. júl 2020. Meniny má Ivan, zajtra Lujza.

Pár krokov od Bieleho domu: Kontroverznú rastlinu prísne stráži vojak, slúžil na bojových poliach

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: profimedia.sk
14.05.2016 18:00

WASHINGTON - Zdá sa, že Američania sú zasa o krok vpred. Bývalé skladisko z červených tehál na konci slepej uličky s tabuľou 'Na prenájom' skrýva plantáž s 500 rastlinami marihuany. To všetko len niekoľko metrov od Bieleho domu.


Spolumajiteľ plantáže nazvanej Alternatívne riešenie Matt Lawson-Baker spolu so svojím svokrom Bobom Simonsom vysvetľuje, ako je miesto zabezpečené pred lupiči. "Doteraz tu ale ku vlámaniu nedošlo," uisťujú.

Prísne strážená plantáž

Na takmer 1700 metrov štvorcových dohliada šesťdesiatka kamier, strážca, ktorý slúžil v Iraku a v Afganistane, neďaleko je policajná stanica a lokalita má systém vysoko citlivého alarmu. Každé vnútorné dvere majú zámok s kódom. Táto plantáž patrí k ďalším siedmim, ktorým vo Washingtone zákon z roku 2010 povoľuje vyrábať konope na liečebné účely pre takmer 3700 pacientov v metropole. "Pustili sme sa do tohto podnikania v roku 2012, ale potom sme museli počkať. Stávkovať sme začali pred viac ako rokom," uvádza Lawson-Baker pôvodom z Austrálie. Obaja majitelia majú povolenie vysadiť 1000 rastlín, ale plantáž ich má zatiaľ len polovicu. Čakajú, až sa zvýši dopyt. "Ako mnohí iní sme si mysleli, že rýchlo zarobíme milióny. Čoskoro sme však zistili, že skutočnosť je iná," hovorí Lawson-Baker, ktorého citovala agentúra AFP. Trh je ešte obmedzený a je na ňom silná konkurencia.

Pestovanie marihuany neďaleko Bieleho domu
Pár krokov od Bieleho
Zdroj: Foto: Profimedia.sk

Jedna libra (asi pol kilogramu) konope sa predáva za 3000 až 4500 dolárov (približne 2 600 - 4000eur). Lawson-Baker so svojím spoločníkom zožal od vlaňajšieho novembra trikrát a ich obrat činil asi 700.000 dolárov (617 tis. eur). Počítajú, že plantáž bude rentabilná do troch alebo štyroch rokov. Štvrtá úroda práve prebieha. Každá rastlina sa odreže, zavesí sa a asi desať dní sa suší. Malé listy sa spracovávajú na prášok (40 dolárov, teda asi 35 eur za gram) alebo na živicu (45 dolárov, teda asi  40 eur za pol gramu). Všetko sa predáva iba piatim oprávneným zdravotníckym strediskám vo Washingtone. 

Chcú úplnú legalizáciu

Tí, ktorí pestujú a predávajú konope, dúfajú, že Washington v budúcnosti plne zlegalizuje marihuanu na rekreačné účely. Od vlaňajšieho februára môže každá osoba vo Washingtone staršia  ako dvadsaťjeden rokov konzumovať konope v súkromnom priestore, pestovať šesť rastlín a vlastniť až 56 gramov marihuany. Avšak nákup a predaj marihuany pre rekreačné účely sú vo Washingtone ešte zakázané. To vedie k tomu, že bujnie čierny trh a polícia nevie, ako má problém riešiť, poznamenáva Lawson-Baker.

Pár krokov od Bieleho
Zdroj: Foto: Profimedia.sk

Na federálnej úrovni sú držanie, nákup a predaj konope nelegálne. Stále viac štátov však povoľuje používanie marihuany na liečebné účely a teraz aj pre rekreačné využitie.

Dôležitá je starostlivosť

Tajomstvo dvojice pestovateľov z Washingtonu spočíva vo vysoko účinnom systéme zavlažovania. Nepoužívajú žiadne chemikálie ani pesticídy, zato používajú veľa vody: okolo 750 litrov denne na 84 práve kvitnúcich rastlín. Na ich plantáži uskutočňujú každý mesiac inšpekciu washingtonské zdravotnícke úrady a mestská polícia. Rovnako ako konkurencia žije Matt a jeho svokor s istým nepokojom, kto bude budúcim nájomníkom Bieleho domu. Bude pre nich kľúčové, či bude za využívanie marihuany, alebo proti. Sú však optimisti. Vo Washingtone už získali druhé povolenie a čakajú na ďalšie v susednom štáte Maryland. Počas leta sa tiež chystajú uviesť na trh potravinárske výrobky s kanabisom.


Galéria

Ilustračné foto Pestovanie marihuany neďaleko Bieleho

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, miš
FOTO: Archív, Profimedia

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články