°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Nečakaný krok Turecka: Ľútosť nad zostrelením ruského bombardéra, nikdy sa to nemalo stať!

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA
28.11.2015 19:12

ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyslovil dnes ľútosť nad zostrelením ruského vojenského lietadla tureckými vzdušnými silami, ku ktorému došlo v utorok v sýrsko-tureckom pohraničí. Informovala o tom agentúra AP.


Varovanie ruského denníka: Ľudia, stratili ste pamäť? Tak sa začína tretia svetová vojna

"Všetci si želáme, aby sa to nestalo, ale stalo sa. Dúfam, že niečo také sa už nikdy nebude opakovať," povedal dnes Erdogan na stretnutí so svojimi priaznivcami, pričom podotkol, že obe strany by k tomuto incidentu mali zaujať pozitívnejší postoj. Erdogan zároveň opätovne vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina na stretnutie, ktoré by sa mohlo uskutočniť na budúci týždeň v Paríži, kde sa v pondelok začína globálny klimatický summit.

Najnovšie napätie vo vzťahoch medzi Tureckom a Ruskom spôsobil incident z utorka, keď turecká stíhačka F-16 zostrelila pri hraniciach medzi Sýriou a Tureckom ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom. Ruské ministerstvo obrany prerušilo vo štvrtok akúkoľvek vojenskú spoluprácu s Tureckom, k čomu patrí aj zrušenie horúcej linky zriadenej na výmenu informácií o ruských leteckých útokoch v Sýrii.

Moskva pohrozila Ankare aj ekonomickými sankciami a uviedla, že od tureckej strany očakáva prijateľné vysvetlenie dôvodov zostrelenia svojho stíhacieho bombardéra.Turecko dnes odporučilo svojim občanom, aby necestovali do Ruska, ak to nie je nevyhnutné. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články