°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Ešte väčšie globálne otepľovanie: Množstvo skleníkových plynov v atmosfére dosiahlo rekordné hodnoty

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
09.11.2015 14:41

ŽENEVA - Množstvo skleníkových plynov v atmosfére dosiahlo vlani rekordné hodnoty a prispelo tak k ešte väčšiemu globálnemu otepľovaniu. Informovala o tom dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO), spadajúca pod OSN.


Od roku 1990 sa otepľovanie atmosféry zvýšilo o 36 percent - predovšetkým v dôsledku emisií umelého oxidu uhličitého, ale aj iných plynov ako metán či oxid dusný, uvádza WMO. 

Počas tohtoročnej jari sa na severnej pologuli dostali hodnoty oxidu uhličitého nad symbolicky dôležitú hranicu 400 častíc na milión molekúl vzduchu. 

"Čoskoro budeme ako v permanentnej realite žiť v prostredí s globálnou priemernou hodnotou oxidu uhličitého presahujúcou 400 častíc na milión (molekúl vzduchu). Každý rok hlásime nový rekord koncentrácie skleníkových plynov," uviedol generálny tajomník WMO Michel Jarraud. 

"Ak chceme udržať pod kontrolou otepľovanie (atmosféry) na zvládnuteľnej úrovni, musíme bezodkladne znížiť emisie skleníkových plynov," varoval Jarraud tri týždne pred konaním klimatickej konferencie v Paríži, ktorá si kladie za cieľ dosiahnuť dohodu o obmedzení daných emisií. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články