Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Francúzsko zakladateľovi WikiLeaks nepomôže: Nie je v ohrození a hľadá ho polícia

Julian Assange (vpravo)
Julian Assange (vpravo)
Zdroj: SITA
03.07.2015 14:17

PARÍŽ – Francúzsko odmietlo dnes udeliť azyl zakladateľovi servera WikiLeaks Julianovi Assangeovi, ktorý už tretí rok žije na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Uchýlil sa tam, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, kde je obvinený zo spáchania sexuálnych deliktov. Informovala o tom agentúra Reuters.


"Francúzsko dostalo od pána Assangea list. Hĺbková analýza ukázala, že vzhľadom na právne a vecné aspekty situácie, v ktorej sa pán Assange nachádza, nemôže Francúzsko jeho žiadosti vyhovieť," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. 

"Pán Assange sa nenachádza v bezprostrednom ohrození. Okrem toho bol na neho vydaný európsky zatýkací rozkaz," uvádza sa ďalej vo vyhlásení kancelárie francúzskeho prezidenta. 
V otvorenom liste uverejnenom denníkom Le Monde však zakladateľ WikiLeaks píše, že jeho život je v ohrození. 

Zatykač na Assangea vydali v roku 2010 s cieľom dosiahnuť, aby mohla švédska prokuratúra vypočuť tohto austrálskeho občana v súvislosti s obvineniami dvoch žien zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia. 

Assange obvinenia popiera a dosiaľ naňho vo veci nepodali oficiálnu žalobu. Od júna 2012 sa ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, aby sa vyhol vydaniu z Británie do Švédska. 
Podľa vlastných slov sa obáva, že by ho následne mohli vydať do USA a súdiť za jeden z najväčších únikov informácií v dejinách Spojených štátov. Jeho stránka WikiLeaks totiž pred piatimi rokmi zverejnila množstvo tajných amerických armádnych a diplomatických dokumentov. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články