°C

Pondelok, 19. október 2020. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

FOTO Úžasný pokrok medicíny: Lekári v USA vykonali unikátny zákrok, ako prví na svete!

Lekári v Texase ako prví vo svete transplantovali pacientovi časť lebky
Lekári v Texase ako prví vo svete transplantovali pacientovi časť lebky
Zdroj: SITA
05.06.2015 06:50

HOUSTON – Texaskí lekári dnes oznámili, že uskutočnili prvú transplantáciu časti lebky a skalpu vo svete, aby pomohli mužovi s veľkým zranením hlavy po liečbe rakoviny.


Vlani lekári v Holandsku uviedli, že nahradili žene väčšiu časť lebky vytlačeným 3D plastovým implantátom. Texaská operácia je prvým transplantátom lebky od ľudského darcu na rozdiel od umelého implantátu či jednoduchej transplantácie kosti. Lekári z Andersonovho rakovinového centra a Metodistickej nemocnice v Houstone dnes uviedli, že operáciu uskutočnili 22. mája v Metodistickej nemocnici. Príjemcom transplantátu od ľudského darcu bol 55-ročný Jim Boysen, softvérový vývojár, ktorého dnes prepustia z nemocnice. Okrem časti lebky a kože s vlasmi dostal tiež novú obličku a pankreas (podžalúdkovú žľazu).

Lekári v Texase ako
Zdroj: SITA

Pacient vyjadril údiv, ako sa lekárom podarilo nájsť darcu lebky s podobnou pokožkou a sfarbením. "Je to skutočne šokujúce, ako dobre to zvládli. Budem mať viac vlasov, ako keď som mal 21 rokov," zažartoval v rozhovore pre agentúru AP. Boysen, ktorý má od piatich rokov cukrovku, absolvoval v roku 1992 transplantáciu obličky a pankreasu a bol na liekoch, ktoré majú zabrániť odmietnutiu transplantovaných orgánov. Imunosupresívne lieky zvyšujú riziko rakoviny a uňho sa vyvinul jej vzácny typ - leiomyosarkóm. Rakovinový nádor buniek hladkého svalstva môže vzniknúť takmer všade v tele, v jeho prípade postihol svalstvo pod pokožkou hlavy, ktoré postaví vlasy na hlave, ak človeka niečo vydesí.

Lekári v Texase ako
Zdroj: SITA

Radiačná terapia nádoru mu zničila časť hlavy a imunosupresívne lieky zabránili jeho telu, aby túto škodu napravilo. Navyše mu začali zlyhávať transplantované orgány. Kým však mal otvorenú ranu na hlave, nemohli mu transplantovať novú obličku a pankreas. Vtedy plastický chirurg v Andersonovom rakovinovom centre v Houstone Jesse Selber prišiel s nápadom transplantovať mu časť lebky a skalp súčasne s novými orgánmi.

Lekári v Texase ako
Zdroj: SITA

Trvalo 18 mesiacov, kým sa im prostredníctvom organizácie LifeGift podarilo nájsť správneho darcu. Jeho totožnosť nezverejnili. Boysen od neho dostal všetky transplantované orgány. Selber povedal, že Boysen mal zranenie, ktoré zasahovalo v lebke až k mozgu. Na 15-hodinovej operácii sa zúčastnila desiatka lekárov a 40 ďalších zdravotníkov. Transplantovali mu hornú časť lebky (vyzerá to ako čiapka) o veľkosti asi 25-krát 25 centimetrov a 38-centimetrový skalp, ktorý má nasadený nad čelom a prekrýva celú transplantovanú časť lebky, končí nad ušami.

Lekári v Texase ako
Zdroj: SITA

Po operácii hlavy mu transplantovali obličku a pankreas. Boysen vyhlásil, že v pokožke hlavy už má cit. Keď ho lekár kontroloval, zistil, že to na hlave cíti. A dokonca sa mu už hlava aj potí, ak je v miestnosti horúco, čo tak skoro po operácii lekárov podľa neho prekvapilo. Po dnešnom prepustení z nemocnice zostane ešte dva až tri týždne v Houstone, aby bol v dosahu lekárov.

Lekári v Texase ako
Zdroj: SITA

"Som vďačný rodine darcu, že bola taká veľkorysá a schválila nám to," povedal riaditeľ metodistického transplantačného centra A. Osama Gaber. Počas posledného desaťročia sa stali transplantácie realitou. Od prvej transplantácie tváre vo Francúzsku v roku 2005 dostalo takýmto spôsobom novú tvár vyše 20 ľudí. Vo svete sa tiež uskutočnilo najmenej 70 transplantácií rúk.

Vlani v októbri porodila ako prvá na svete dieťa Švédka, ktorej transplantovali maternicu.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články