°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Maďari protestovali proti zdaneniu internetu: Musela zasahovať polícia!

Demonštrácia proti zdaneniu internetu v Maďarsku.
Demonštrácia proti zdaneniu internetu v Maďarsku.
Zdroj: SITA
27.10.2014 06:25

BUDAPEŠŤ - Časť protestujúcich Maďarov proti zdaneniu internetu dnes večer v Budapešti poškodila bránu sídla vládnej strany Fidesz na Lendvayho ulici, rozbila niekoľko okien budovy a snažila sa dostať do areálu. Zásahová jednotka polície demonštrantov vytlačila.


Demonštrácie a následného pochodu sa zúčastnilo zhruba 5000 ľudí. Pri sídle Fideszu skupinka inzultovala redaktora komerčnej spravodajskej televízie Hír TV. Nadávali mu, bránili mu v práci a dokonca ho obliali vodou. Zhromaždenie sa skončilo po 20.00 h na Námestí hrdinov.

Demonštranti dali vláde 48 h na odvolanie návrhu na zdanenie internetu 

Ak maďarská vláda neodvolá do 48 hodín návrh na zdanenie internetu, demonštranti sa v utorok vrátia na budapeštianske Námestie Józsefa Nádora. Zaznelo to na dnešnom protestnom zhromaždení, kde sa zišlo približne 5000, podľa organizátorov vyše 10.000 odporcov avizovaného kroku vlády premiéra Viktora Orbána.

Hlavný organizátor Balázs Gulyás zdôraznil že nejde o stranícku demonštráciu, prítomných vyzval, aby nepropagovali žiadnu politickú stranu. Pripomenul, že v roku 2008 Fidesz ešte z opozície odmietal návrh na zdanenie internetu. Orbána označil za "digitálneho analfabeta".

"Fidesz chce obrať ľudí a zavádza aj vlastných voličov, pretože v roku 2008 boli aj oni proti zdaneniu internetu," zdôraznil hlavný organizátor. Zhromaždení skandovali "Orbán zmizni!" Po prejave na protest proti zámerom vlády zdvihli účastníci demonštrácie svietiace mobilné telefóny, potom sa vydali na pochod pred sídlo vládnej strany Fidesz na Lendvayho ulici, kde zo starých počítačových komponentov a mobilov vytvorili symbolickú hrádzu proti "stupídnemu" zdaneniu internetu.

Budovu Ministerstva národného hospodárstva strážil dvojitý policajný kordón, v okolí námestia boli pripravené zásahové jednotky polície a desiatky policajných áut. Viaceré médiá pripomínajú, že Gulyás bol podpredsedom Maďarskej socialistickej strany (MSZP) v budapeštianskej mestskej časti Józsefváros. Dnešnú demonštráciu zorganizoval na Facebooku v rámci skupiny Stotisíc ľudí proti internetovej dani, ktorá má vyše 208.000 priaznivcov.

Podľa návrhu daňových zákonov pre rok 2015, predloženého parlamentu v utorok 21. októbra, telekomunikačnú daň, ktorou sa doposiaľ zdaňovali telefonické hovory, SMS a MMS správy, rozšíria aj na internetové služby. Daň za každý začatý gigabajt prenesených dát bude v zmysle predloženého návrhu 150 forintov (49 centov). O návrhu má parlament rokovať už na budúci týždeň.

Internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság dnes uviedlo, že za návrhom stojí priamo premiér Orbán, ktorý zo zdrojov získaných zo zdanenia internetu chce zvýšiť mzdy príslušníkov ozbrojených zložiek. Vládny návrh kritizovala aj podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová, ktoré na Twitteri povzbudila demonštrantov a zdieľala budapeštiansku výzvu na protestné zhromaždenie.

Po demonštrácii proti zdaneniu internetu polícia zadržala 6 výtržníkov 

Šesť výtržníkov zadržala v nedeľu večer maďarská polícia v súvislosti s udalosťami pri sídle vládnej strany Fidesz na Lendvayho ulici v Budapešti, ktoré sa udiali po demonštrácii proti zdaneniu internetu. Informovala o tom dnes ráno budapeštianska polícia. Polícia identifikovala skupinu zamaskovaných ľudí, ktorá po 20.00 h poškodila bránu, plot a žalúzie, rozbila niekoľko okien a niekoľkí z nich prenikli do dvora a vyliezli na terasu budovy Fideszu. Výtržníkov vo veku 19-35 rokov zadržali, vypočúvali ako podozrivých a vzali do väzby.

Organizátori protestu na Námestí hrdinov vyhlásili koniec zhromaždenia, potom však demonštranti prešli k sídlu Fideszu, kde hádzali na budovu staré počítačové komponenty vrátane obrazoviek, čím spôsobili menšie materiálne škody. Niekoľko extrémistov fyzicky zaútočilo aj na televízne štáby.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA,
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články