Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

Nigérijská vláda sa s islamistami dohodla na prepustení 200 školáčok

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
17.10.2014 19:36

ABUJA - Nigérijská vláda dosiahla dohodu s islamistickou skupinou Boko Haram o prímerí a prepustení asi 200 dievčat, ktoré uniesli pred približne polrokom. V piatok to potvrdil tamojší šéf armády Alex Badíh.


 "Rád by som vás informoval, že sme dosiahli dohodu o prímerí," uviedol v oficiálnom stanovisku po trojdňových rokovaniach s militantnou skupinou. Dohoda sa podľa nemenovaného zdroja z prostredia najvyšších predstaviteľov africkej krajiny týka aj prepustenia dievčat. Bližšie podrobnosti prímeria zatiaľ nie sú známe, rovnako ani spôsob alebo prípadný dátum prepustenia unesených školáčok.

Skupina Boko Haram, v preklade Západné vzdelávanie je zakázané, sa snaží zaviesť v Nigérii islamský štát. Školy v západnom štýle sú ich častými cieľmi. Skupina uskutočnila už viacero masakier na stredných školách a v apríli uniesla 200 školáčok z obce Čibok. Naopak, školy učiace islamské doktríny nechávajú na pokoji. Od začiatku vojenskej ofenzívy proti islamistom začiatkom tohto roka útočia extrémisti na civilistov mimoriadne často.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články