Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Assange hovorí o skorom odchode z ekvádorského veľvyslanectva: Kam pôjde?

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: TASR
18.08.2014 15:59

LONDÝN - Zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange dnes uviedol, že plánuje čoskoro odísť z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, na ktorom sa ukrýva viac než dva roky, aby sa vyhol vydaniu do Švédska pre obvinenia zo sexuálnych útokov.


Assange svoje rozhodnutie bližšie nevysvetlil. Jeho hovorca však neskôr upresnil, že k tomu nedôjde, ak mu britská vláda neumožní odísť bez zatknutia, čo Londýn aj dnes opakovane odmietol, informovali svetové agentúry.

Švédsky súd v júli potvrdil zatykač na tohto 43-ročného austrálskeho občana, ktorého chce tamojšia prokuratúra vypočuť v prípade obvinení dvoch žien, niekdajších dobrovoľníčok WikiLeaks. Assange popiera, že ich v auguste 2010 sexuálne napadol.

V roku 2012 sa uchýlil na veľvyslanectvo Ekvádoru, ktorý mu udelil politický azyl. V prípade odchodu z ambasády stráženej políciou by Assangea zatkli, pretože po pôvodnom zadržaní v Británii v decembri 2010 porušil podmienky prepustenia na kauciu. Assange sa obáva, že zo Švédska by ho mohli následne vydať do Spojených štátov, aby ho súdili za jeden z najväčších únikov utajovaných informácií v dejinách USA.

Britská spravodajská televízia Sky News predtým informovala, že Assange uvažuje o odchode z ambasády vzhľadom na zhoršujúci sa zdravotný stav.

"Čoskoro odchádzam z veľvyslanectva... no možno nie pre dôvody, ktoré teraz uvádzajú Murdochova tlač a Sky news," povedal Assange novinárom na ambasáde, ktorá sa nachádza v malom byte na prízemí budovy v centre Londýna. Svoje vyjadrenie odmietol bližšie vysvetliť.

Na otázky o svojom zdravotnom stave Assange reagoval, že na každom človeku by zanechalo vplyv, ak by strávil dva roky v budove bez vonkajších priestorov a bez priameho slnečného svetla, na čo sa už opakovane sťažoval, uviedla agentúra Reuters.

Ekvádorský minister zahraničných vecí Ricardo Patiňo na tlačovej konferencii s Assangeom uviedol, že sa bude snažiť viesť rozhovory o vyriešení záležitosti so svojím britským rezortným kolegom. Nedávne zmeny v britských zákonoch týkajúcich sa extradície by mohli znamenať, že Assangeovi by bezprostredne nehrozilo vydanie.


Galéria

Julian Assange Julian Assange

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články