Prechádzka v záhrade manželom zmenila život: Rozprávkový poklad za domom! | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Prechádzka v záhrade manželom zmenila život: Rozprávkový poklad za domom!

Kalifornský manželský pár narazil na skrýšu so zlatými mincami
Kalifornský manželský pár narazil na skrýšu so zlatými mincami
Zdroj: SITA
26.02.2014 12:49

SAN FRANCISCO - Kalifornský manželský pár narazil na skrýšu so zlatými mincami v hodnote desať miliónov dolárov, ktoré boli zahrabané v záhrade za ich domom. Informoval o tom dnes denník San Francisco Chronicle, ktorý citovala tlačová agentúra DPA.


Manželia, ktorí si želajú zostať v anonymite, našli americké mince z 19. storočia, keď sa vlani prechádzali so psom po svojom pozemku. Všimli si pritom, ako zo zeme vyčnieval vrch zhrdzavenej plechovky, ktorú následne vykopali a vzali domov.

Keď zistili, čo je vo vnútri plechovky, vrátili sa na miesto a vykopali ešte ďalších sedem plechoviek. V ôsmich nádobách bolo celkovo 1427 mincí. Ide o najväčší nález svojho druhu v dejinách Spojených štátov, uviedol zmienený denník.

Kalifornský manželský pár narazil
Zdroj: SITA

Snaha vypátrať, kto mince zakopal, bola bezvýsledná. Je však zrejmé, že patrili niekomu, kto sa zúčastnil kalifornskej zlatej horúčky, ktorá sa začala okolo roku 1845 po tom, čo sa v tamojších horách Sierra Nevada našlo zlato.

Mince pochádzajú z rokov 1847-1894 a mnohé z nich vyzerajú neopotrebovane, akoby nikdy neboli v obehu. Ich nominálna hodnota je 28.000 dolárov, ale podľa očakávania sa na plánovanej májovej dražbe predajú za vyše desať miliónov dolárov, píše denník San Francisco Chronicle s odvolaním sa na posudok numizmatikov.


Galéria

Kalifornský manželský pár narazil Kalifornský manželský pár narazil

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články