Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Čech našiel v lese obrovský poklad z čias 30-ročnej vojny: Ide po ňom štát!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: wishrm.org)

BRNO - Jedinečný nález sa pred dvoma rokmi pošťastil 39-ročnému hľadačovi pokladov v lese pri juhomoravskom meste Boskovice. Medzi stromami našiel zakopaný hlinený džbán s niekoľkými tisíckami strieborných mincí. Poklad však zatajil a predal zberateľovi. Obom teraz hrozí až päťročné väzenie, uviedla dnes stránka iDNES.cz s odvolaním sa na kriminalistku Zdeňku Kyliánovú.

Strieborný poklad niekto zakopal zrejme v období tridsaťročnej vojny. Muž ho v polovici roka 2010 objavil v lese na vrchu Zlatník pri Boskoviciach, keď v oblasti pátral s prístrojom na hľadanie kovov.

Hlinený džbán bol ukrytý v pomerne malej hĺbke pod kameňmi a bol plný strieborných mincí. Nádoba vážila sedem kilogramov. Nález džbánu s veľmi cenným obsahom však hľadač kovov zatajil a všetko predal zberateľovi z okresu Brno za 850.000 českých korún (33.113 eur). Ten však tiež nič úradom neoznámil, podozrivý obchod zamlčal a mince rozpredával ďalej.

Šťastný nálezca však doplatil na to, že sa svojím úspechom chválil. Vlani na jeseň naňho upozornil kriminalistov anonym, ktorý im odovzdal aj kompletnú fotodokumentáciu nálezu. Polícia po niekoľkomesačnom vyšetrovaní oboch mužov  nedávno obvinila, sú trestne stíhaní. Nálezca pokladu za prečin zatajenia veci a zberateľ za podielnictvo.

Džbán z pálenej hliny ukrýval mince z obdobia od druhej polovice 15. storočia až do prvej polovice 17. storočia. "Ide o unikátny nález, ktorý sa za posledné desiatky rokov podarilo na našom území objaviť," povedala policajná hovorkyňa Petra Vedrová.

Medzi nájdenými mincami sú napríklad toliare, grajciare, pražské groše, uhorské denáre a niekoľko malých mincí z obdobia vlády Ladislava Jagellonského. "Ide o mince z nemeckých krajín, poľské, moravské a tiež o mince zo španielskeho Holandska," uviedla Dagmar Grossmannová z Moravského zemského múzea.

Zberateľská cena mincí je približne 1,1 milióna českých korún (42.850 eur), ale ich historická hodnota je omnoho vyššia. Keby hľadač kovov mince odovzdal, mal by podľa Grossmannovej nárok na desaťpercentné nálezné. "To sa snažíme vyplácať nie z trhovej, teda zberateľskej hodnoty, ale práve z historickej ceny," zdôraznila.

Radosť historikov z nálezu kazí fakt, že sa podarilo zachrániť len zlomok pokladu - polícia vystopovala 2267 mincí s hmotnosťou 1,6 kilogramu. Všetky mince pritom vážili šesť kilogramov. Väčšina zrejme nenávratne zmizla na čiernom trhu.

Niektoré mince, ktoré stihol zberateľ predať, mali veľmi vysokú hodnotu. Z fotografií, ktoré muž po náleze pokladu urobil, historici zistili, že medzi mincami chýba napríklad mimoriadne vzácny dvojgulden vydaný v roku 1622 nemeckým kniežatstvom Solms-Lich. Dá sa predať za 100.000 korún.

Pôvodný majiteľ bol podľa historičky na svoje časy veľmi zámožný muž. Mohlo ísť o bohatého obchodníka a majetok možno nazhromaždilo viac generácií. Podľa Grossmannovej nie je celkom jasné, prečo si poklad znovu nevyzdvihol. Mohol napríklad zahynúť počas bojov tridsaťročnej vojny, prípadne zomrieť prirodzenou smrťou - alebo zabudol, kde si bohatstvo ukryl.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu