Kličko na celé ústa o Janukovyčovi: Zneužil moc a obohatil sa, takýto majetok má | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Kličko: Janukovyč zneužil moc, získal peniaze

Vitalij Kličko
Vitalij Kličko
Zdroj: SITA
04.02.2014 14:30

KYJEV - Ukrajinský opozičný politik Vitalij Kličko obvinil prezidenta Viktora Janukovyča z obohacovania sa "vo veľkom štýle".


"Na Ukrajine nie je politik, ktorý by svoju moc tak nehanebne zneužil vo svoj prospech ako on. Aby tak obohatil seba a svoju rodinu," napísal v utorok boxerský šampión vo svojom príspevku v nemeckom denníku Bild. Janukovyč vlastní 35 000 hektárov poľovníckeho revíru a viaceré luxusné nehnuteľnosti. "Jeho majetok sa odhaduje na 200 miliónov eur, no v daňovom priznaní uvádza ani nie tri milióny amerických dolárov (2,22 mil. eur)," kritizuje líder opozície. Janukovyč už aj svetovému šampiónovi pohrozil. "Pán Kličko, ja môžem aj rozpustiť parlament a potom už nebudete mať imunitu," povedal mu prezident.

Do Kyjeva v utorok po dlhšom čase opäť pricestuje vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničie Catherine Ashtonová. V stredu má na programe rozhovory s opozíciou, ale aj prezidentom Viktorom Janukovyčom. S ním chce rokovať o dodatočnej finančnej pomoci, ktorú by mohla Kyjevu poskytnúť EÚ. Výmenou za podporu by mal Kyjev zreformovať svoju ekonomiku a ďalšie oblasti. 

Janukovyč v novembri podpísal dohodu o priamej finančnej pomoci zo strany Ruska po tom, ako odmietol ratifikovať asociačnú dohodu s úniou. Tento krok rozpútal bezprecedentné masové protesty v uliciach Kyjeva a neskôr aj v ďalších mestách po celej krajine. Ukrajinský prezident v pondelok po takmer týždni vystúpil na verejnosti a vo svojom prejave varoval demonštrantov pred násilím. "Musíme povedať nie extrémizmu, radikalizmu, rozdúchavania nenávisti v spoločnosti," vyhlásil. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články