Aké jednoduché: Atentátnik sa ospravedlnil, znížili mu trest o tri roky | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Aké jednoduché: Atentátnik sa ospravedlnil, znížili mu trest o tri roky

Mevlid Jasarevič
Mevlid Jasarevič
Zdroj: SITA
21.11.2013 06:44

SARAJEVO - Bosniansky odvolací súd znížil v stredu trest odňatia slobody islamistickému radikálovi Mevlidovi Jasarevičovi, ktorý v roku 2011 spustil paľbu na veľvyslanectvo Spojených štátov v Sarajeve. Dôvodom rozhodnutia bolo jeho ospravedlnenie za spáchanie činu, píše agentúra Reuters.


Súd skrátil Jasarevičovi pobyt vo väzení z 18 na 15 rokov, odvolávajúc sa na skutočnosť, že odsúdený nebol členom žiadnej zločineckej skupiny. Jasarevič, ktorého prípad znovu otvorili, označil svoju vyše 40-minútovú streľbu na budovu ambasády za "nerozumný čin". Pri útoku vážne zranil jedného policajta.

Jeho predchádzajúce odsúdenie zrušili v júli po tom, ako sudcovia vyhlásili pôvodný proces za chybný. Obhajcovia sa tiež sťažovali, že nemajú prístup k svedeckej výpovedi a dôkazom. Nový verdikt je podľa sudcov "primeraným odrazom závažnosti tohto trestného činu a zodpovednosti jeho páchateľa".

"Porota vyniesla rozsudok s presvedčením šírenia jasného odkazu o tom, že Bosna a Hercegovina je rozhodnutá vykoreniť terorizmus a rovnakou mierou ochraňovať cudzích aj domácich občanov," uviedol predsedajúci sudca Hilmo Vučinič.

Útok znova rozvíril diskusiu ohľadom nebezpečenstva radikálnej formy islamu na Balkáne. Jasarevič, moslim pochádzajúci zo susedného Srbska, nedávno povedal, že sa dištancuje od wahhábizmu, sunnitského fundamentálneho islamu, ktorému kedysi holdoval. Učenie sa do Bosny dostalo po občianskej vojne z rokov 1992-95.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články