Biely dom: USA sa neplánujú ospravedlniť Afganistanu | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Biely dom: USA sa neplánujú ospravedlniť Afganistanu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.11.2013 07:20

WASHINGTON - Spojené štáty nemienia vydať ospravedlnenie Afganistanu v rámci bezpečnostnej zmluvy, ktorá by umožnila americkým vojakom zostať v krajine po roku 2014. Uviedol to v utorok Biely dom, na ktorý sa odvolávala tlačová agentúra Reuters.


Afganská vláda vyhlásila, že dosiahla s USA dohodu o bezpečnostnom pakte po tom, čo dostala prísľub, že prezident Barack Obama napíše list a pripustí v ňom, že Spojené štáty sa dopustili chýb počas vojny v Afganistane.

Obamova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Susan Riceová povedala v interview pre spravodajskú televíziu CNN, že nepracujú na žiadnom ospravedlnení.

"Nie je potrebné, aby sa Spojené štáty ospravedlňovali Afganistanu. Práve naopak," uviedla a dodala: "O niečom takom sa ani nediskutuje."

Riceová sa v rozhovore pre CNN vyjadrila aj k Iránu a jeho spornému jadrovému programu. Snažila sa bagatelizovať dopad určitého obmedzeného zrušenia ekonomických sankcií, uvalených na Teherán. K zrušeniu má dôjsť na základe jadrovej dohody, o ktorej veľmoci rokujú s Iránom. Nové kolo týchto rokovaní sa má začať dnes vo švajčiarskej Ženeve.

Poradkyňa uviedla, že množstvo iránskeho majetku, ktorý má byť na základe dohody rozmrazený, nebude dosahovať ani desať miliárd dolárov.

"Hovoríme o veľmi skromnej sume peňazí," spresnila Riceová. Spojené štáty a ďalšie svetové veľmoci rokujú s Teheránom o dohode, ktorej cieľom je zabrániť Iránu vyrobiť jadrovú zbraň. Navrhovaná dohoda narazila na skepsu medzi americkými zákonodarcami a u kľúčového spojenca, Izraela.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články