°C

Piatok, 3. júl 2020. Meniny má Miloslav, zajtra Prokop.

V Marylande zomrel muž po transplantácii obličiek na besnotu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.03.2013 15:16

WASHINGTON - V americkom štáte Maryland zomrel pred dvoma týždňami muž, ktorý sa nakazil besnotou po transplantácii obličiek. Ide o prvý prípad úmrtia na besnotu v Marylande za takmer 40 rokov, uviedol dnes na svojej internetovej stránke denník Washington Post.


Noviny s odvolaním sa na zdroje blízke tomuto prípadu ďalej napísali, že orgány od rovnakého darcu dostali ešte traja ľudia v iných amerických štátoch, ale ich zdravotný stav zatiaľ nie je známy.

Príjemca infikovanej obličky zomrel vo Veterans Affairs Medical Center vo Washingtone po tom, čo bol v nemocnici asi mesiac. Obličku dostal od muža z Floridy, operácia prebehla vo Walter Reed National Military Medical Center ešte v roku 2011.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) má dnes k prípadu zverejniť ďalšie podrobnosti. Neliečená besnota sa takmer vždy končí smrťou. U ľudí očkovaných po nakazení sa prejavia príznaky, ale zvyčajne prežijú.

Prenos besnoty prostredníctvom transplantovaného telesného orgánu alebo tkaniva je veľmi vzácny. V USA zomreli v roku 2004 štyria ľudia v štáte Texas na besnotu, keď sa nakazili od tkaniva darcu. Vo svete sa vyskytlo najmenej osem prípadov prenosu besnoty transplantovanou rohovkou.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články