Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Skoro všetci občania Falklandov hlasovali za zotrvanie s Britániou

Skoro všetci občania hlasovali za zotrvanie s Britániou Zobraziť galériu (3)
Skoro všetci občania hlasovali za zotrvanie s Britániou (Zdroj: SITA)

LONDÝN - Veľká väčšina obyvateľov Falklandských ostrovov hlasovala v referende za zotrvanie vo zväzku s Britániou. Až 98, 8 voličov chce, aby Falklandy zostali britským zámorským územím.

Ako informovali volební predstavitelia, len traja ľudia sa vyslovili proti. Na referende, ktoré sa konalo v nedeľu a pondelok, sa zúčastnilo 92 percent z 1672 oprávnených voličov. Britký minister zahraničia William Hague výsledok ľudového hlasovania privítal. "Vždy sme tvrdili, že občania Falklandov majú právo sami si určiť svoju budúcnosť a cestu, ktorou pôjdu," vyhlásil s tým, že rozhodnutie občanov by mali rešpektovať všetky krajiny.

Argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová už však avizovala, že výsledky neuzná. Veľvyslankyňa Argentíny v Londýne Alicia Castrová vyhlásila, že referendum nemá právnu hodnotu, keďže nebolo zvolané ani uskutočnené pod dohľadom OSN. "Rešpektujeme, že občania (Falklandských ostrovov) chcú byť Britmi, no územie, ktoré obývajú, nie je britské," zdôraznila. Argentína si totiž robí stále nároky na súostrovie, a to aj 30 rokov po krvavom konflikte, v ktorom neuspela. V dôsledku argentínskeho tlaku na rokovania o suverenite sa preto ostrovania rozhodli uskutočniť hlasovanie.

Falklandy objavil v roku 1592 britský moreplavec John Davis, postupne ich však kolonizovali Francúzi, Španieli a následne Argentínčania. Británia nad ostrovmi prevzala kontrolu v roku 1833. Argentína tento krok nikdy neuznala a v roku 1982 sa rozhodla územie obsadiť.

Krátka, no krvavá vojna sa skončila kapituláciou Argentíny. Napätie začalo opäť narastať v roku 2010, keď Británia umožnila ťažobným spoločnostiam hľadať potenciálne ložiská ropy vo falklandských vodách. Organizácia Spojených národov vyzvala Britov, aby zvážili dekolonizáciu sporného územia, tí to však odmietli.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu