Iracký prezident utrpel mozgovú porážku: Údajne je v kóme | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Iracký prezident utrpel mozgovú porážku: Údajne je v kóme

Džalál Talabání
Džalál Talabání
Zdroj: SITA
18.12.2012 12:40

BAGDAD - Iracký prezident Džalál Talabání utrpel mozgovú porážku, s ktorou ho hospitalizovali v nemocnici v Bagdade. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na prezidentského hovorcu.


Podľa hovorcu Alího Músávího sa lekári momentálne snažia o stabilizáciu prezidentovho zdravotného stavu. Zatiaľ nie je jasné, či Talabání zostane v bagdadskej nemocnici, alebo ho letecky prevezú do zahraničia. Iracká tlačová agentúra Sumeria uviedla, že Talabání upadol následkom porážky do kómy. V nemocnici ho dnes bol pozrieť aj iracký premiér Núrí Malíkí.

Talabání (79) mal v uplynulých dvoch rokoch opakované zdravotné ťažkosti a absolvoval viacero liečebných pobytov v zahraničí, napríklad vlani v lete v Nemecku. Hospitalizovali ho v pondelok v neskorých večerných hodinách s príznakmi vyčerpanosti.

Bývalý veliteľ kurdských povstalcov sa v roku 2005 stal prvým Kurdom vo funkcii prezidenta Iraku, ktorý má prevažne ceremoniálne právomoci. Talabání však zohral významnú úlohu pri riešení sporov medzi súperiacimi šiitskými, sunnitskými a kurdskými frakciami.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články