°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Varovanie ekónomov: Kvôli USA príde ďalšia katastrofálna finančná kríza!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.11.2012 20:13

SANTA MONICA - V Spojených štátoch vzniká ďalšia veľká investičná bublina, ktorá vyvolá novú katastrofálnu finančnú krízu. Vytvára ju americká centrálna banka (Fed) svojimi pokusmi podporiť ekonomiku neustálym pumpovaním peňazí do ekonomiky. Povedali to dvaja prominentní americkí ekonómovia Sheila Bairová a Stephen Roach na konci týždňa na konferencii v kalifornskej Santa Monice. Informovala agentúra ČTK.


Bairová uviedla, že uvoľnená politika Fedu v kombinácii s historicky nízkymi trhovými úrokovými sadzbami vytvára na trhu dlhopisov "bublinu všetkých bublín". Bairová bola do minulého roka šéfkou Federálnej spoločnosti pre poistenie bankových vkladov a počas finančnej krízy podnikala dôrazné kroky k stabilizácii a očisteniu bankového sektora.

Spojené štáty teraz podľa Bairovej kvôli novej bubline smerujú k finančnému krachu v podobnom rozsahu ako pred šiestimi až štyrmi rokmi, kedy praskla bublina hypoték a nadhodnotených cien realít, a to viedlo k ťažkej kríze finančného sektora. Tentoraz však bublinu vytvárajú investori, ktorí v dôsledku politiky Fedu vyhľadávajú vyššie a rizikovejšie výnosy hlavne na trhoch dlhopisov, povedala Bairová podľa agentúry Reuters.

Roach, ktorý prednáša na univerzite v Yale a je členom vedenia banky Morgan Stanley, označil politiku nulových úrokových sadzieb a "kvantitatívneho uvoľňovania" za "tikajúcu časovanú bombu".

Ekonómovia a politici sa obávajú, že politika Fedu môže v budúcnosti viesť k veľkým problémom, najmä s infláciou, najmä keď sa Fed neodhodlá k včasnému ukončeniu svojej politiky.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články