°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Obama potvrdil odsun 33 tisíc vojakov z Afganistanu

Barack Obama
Barack Obama
23.06.2011 03:13

WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama vo svojom prejave z Bieleho domu potvrdil rozhodnutie stiahnuť z Afganistanu 10 tisíc vojakov do konca toho roka a ďalších 23 tisíc do leta 2012.


Po počiatočnej redukcii dôjde podľa neho k stiahnutiu ďalších vojakov, kým Afganci v roku 2014 neprevezmú kontrolu nad vlastnou bezpečnosťou.

"Amerika, je čas sústrediť sa budovanie národa doma," povedal Obama v prejave. USA sa podľa neho pridajú k iniciatívam zameraným na zmierenie afganského ľudu vrátane Talibanu, keď sa afganská vláda a bezpečnostné zložky posilnia.

Podporu pre Obamove plány vyjadril aj americký minister obrany Robert Gates. "Podporujem rozhodnutie prezidenta, pretože poskytuje našim veliteľom dostatok zdrojov, času a samozrejme najdôležitejšej flexibility pre úspešný záver," uviedol vo vyhlásení Gates, ktorý odstúpi zo svojej funkcie koncom mesiaca.

BBC pripomína, že Obama sťahuje viac vojakov a najmä rýchlejšie, ako navrhovali stratégovia americkej armády. Tí žiadali, aby so sťahovaním počkal až do roku 2013. V Afganistane zostáva aj naďalej 68 tisíc amerických vojakov.


Galéria

Barack Obama Barack Obama

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články