°C

Sobota, 28. november 2020. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Čaputová dodržiava tradície: Takéto sú jej Vianoce! Neuveríte, čo robila u rodičov

Prezidentka Zuzana Čaputová podáva vianočnú kapustnicu v centre pre ľudí bez domova
Prezidentka Zuzana Čaputová podáva vianočnú kapustnicu v centre pre ľudí bez domova
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
24.12.2019 10:00

BRATISLAVA - Krájanie jabĺčka, spievanie koledy či rozprávka Tri oriešky pre popolušku. Bez týchto vecí sa nezaobídu žiadne Vianoce u prezidentky Zuzany Čaputovej. Ako uviedla pre agentúru SITA, každý rok sa snaží dodržiavať tradície.


„Naša štedrovečerná večera vyzerá rovnako, ako za môjho detstva. Snažím sa udržať tradíciu a preto začíname poďakovaním, modlitbou za to, že sa opäť môžeme spolu stretnúť pri štedrovečernom stole,” prezradila prezidentka. Medzi tradičné zvyky u Čaputovcov patrí aj krájanie jabĺčka či jedenie oblátok.

Tradície u rodičov

Na večeru jedia bezmäsitú kapustnicu s hríbmi, ale aj rybu so šalátom. „Po večeri som u mojich rodičov chodila vytriasť obrus na dvor, lebo vraj, z ktorej strany zašteká pes, tam sa vydám,” spomína prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová podáva
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

U Čaputovej prebiehajú každé Vianoce rovnako a sú najmä o stretnutiach s blízkymi. „Večeru máme každý vo svojej domácnosti a potom ideme k mojim rodičom, kde sa stretneme s rodinou môjho brata. Prídu aj moji krstní rodičia a moji bratranci s rodinami. Napokon sa na naše vianočné rodinné stretnutie každý rok končí pri počte 25 ľudí,” povedala.

Prezidentka Zuzana Čaputová podáva
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Prezidentka tiež prezradila, že so svojimi dcérami na sviatky vždy pečie vianočku, medovníky a medové rezy, no snažia sa o ich zdravšie verzie. „Zatiaľ sú viac zdravé, ako chutné,” zhodnotila Čaputová. Počas sviatkov u nich doma nesmie chýbať koleda Tichá noc a rozprávka Tri oriešky pre popolušku. „Rok 2020 považujem za rok príležitostí, ktorých by sme sa mali chopiť. Všetkým želám, aby to bol rok, ktorý prežijú v zdraví a v spokojnosti so svojimi blízkymi,” zapriala na záver Čaputová.

Zuzana Čaputová sa stala prezidentkou 15. júna 2019. Podľa prieskumov je najdôveryhodnejšou političkou na Slovensku, ale aj v Česku. Má dve dospievajúce dcéry Emu a Leu a je rozvedená. Časopis Forbes ju zaradil, ako vôbec prvú Slovensku, medzi sto najvplyvnejších žien sveta.


Galéria

Prezidentka Zuzana Čaputová podáva Prezidentka Zuzana Čaputová podáva Prezidentka Zuzana Čaputová podáva Prezidentka Zuzana Čaputová podáva Prezidentka Zuzana Čaputová podáva Prezidentka Zuzana Čaputová podáva

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články