°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

MIMORIADNE Ministerka zdravotníctva Kalavská podá demisiu

Andrea Kalavská
Andrea Kalavská
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
09.12.2019 16:55

BRATISLAVA - Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) podá demisiu. Informovala o tom v pondelok informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.


Kalavská ponúkla svoju demisiu po tom, ako vláda v stredu (4. 12.) stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu. "Viete, veľa som nad tým, samozrejme, rozmýšľala. V stredu som mala chuť, stále má človek chuť odísť, pretože tak, ako sa správa niekto k svojmu ministrovi, ako sa správali ku mne, si myslím, že nie je adekvátne. Cítila som sa veľmi zle," komentovala. "Stále si myslím, že takto sa nemá správať k svojmu ministrovi, ako sa zachovala strana Smer-SD ku mne," podotkla.

Andrea Kalavská
Zdroj: TASR - Dano Veselský

S Kalavskou sa vo štvrtok (5. 12.) stretol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Po rokovaní vyhlásil, že chce, aby Kalavská na ministerstve zotrvala a vyjadril jej plnú podporu. Predseda vlády veril, že ministerka svoj postoj prehodnotí. Rozhodnutie stiahnuť reformu z parlamentu nepovažuje za Kalavskej neúspech. "Práve naopak, pani ministerku považujem za správnu osobu na správnom mieste," skonštatoval premiér s tým, že urobila v rezorte obrovské množstvo práce a je čo ešte robiť aj do konca volebného obdobia.

Strana Smer-SD bude vo veci demisie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) plne rešpektovať rozhodnutie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD). Uviedol  to v reakcii na rozhodnutie šéfky rezortu zdravotníctva hovorca strany Ján Mažgút.

Prezidentka sa bude demisiou Kalavskej zaoberať po tom, ako sa zotaví z choroby

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa bude demisiou ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) zaoberať hneď po tom, ako sa zotaví po chorobe a vráti sa do úradu. Povedal to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

"Pani prezidentka sa lieči z akútneho zápalu dýchacích ciest, a preto musela zrušiť svoj pracovný program na najbližšie dni. O demisii pani ministerky zatiaľ nebola informovaná oficiálne," podotkol hovorca.

Prehľad ministrov zdravotníctva, ktorí predčasne opustili svoju funkciu

24. novembra 1993 - Viliam Soboňa, vláda Vladimíra Mečiara, odvolaný

Prezident SR Michal Kováč odvolal z funkcie ministra zdravotníctva SR Viliama Soboňu (Hnutie za demokratické Slovensko, HZDS) a do funkcie vymenoval Irenu Belohorskú (HZDS). Dôvodom odvolania bolo hlasovanie poslancov NR SR, ktorí 17. novembra 1993 vyslovili Viliamovi Soboňovi nedôveru.

Viliam Soboňa
Viliam Soboňa
Zdroj: TASR - Ivan Majerský

4. júla 2000 - Tibor Šagát, vláda Mikuláša Dzurindu, odstúpil

Minister zdravotníctva SR Tibor Šagát (Slovenská demokratická koalícia, SDK) abdikoval na svoju funkciu pre spoločenský a politický tlak, ktorému bol vystavený počas ochorenia prezidenta SR Rudolfa Schustera. Vo funkcii ho nahradil Roman Kováč (SDK).

Tibor Šagát
Tibor Šagát
Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

3. júna 2008 - Ivan Valentovič, 1. vláda Roberta Fica, odstúpil

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zdravotníctva SR Ivana Valentoviča (Smer-SD). Minister podal demisiu z osobných a zdravotných dôvodov. Valentovičovým nástupcom sa stal Richard Raši (Smer-SD).

Ivan Valentovič
Ivan Valentovič
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

3. novembra 2014 - Zuzana Zvolenská, 2. vláda Roberta Fica, odstúpila

Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) prijala výzvu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a odišla z postu ministerky zdravotníctva. Dôvodom bol podozrivý nákup CT prístroja piešťanskou nemocnicou. Prezident SR jej demisiu prijal 6. novembra 2014. Vo funkcii ju nahradil Viliam Čislák.

Zuzana Zvolenská
Zuzana Zvolenská
Zdroj: SITA

22. marca 2018 - Tomáš Drucker, 3. vláda Roberta Fica, demisia vládneho kabinetu

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) skončil na svojom poste ako člen vlády Roberta Fica, ktorá podala demisiu. V novej vláde Petra Pellegriniho zastával Drucker funkciu ministra vnútra (do 17. apríla 2018).

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker
Zdroj: TASR/Jakub Kotian


Galéria

Andrea Kalavská Andrea Kalavská Viliam Soboňa Tibor Šagát Ivan Valentovič Zuzana Zvolenská Tomáš Drucker

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články