Ďalšia lahôdka z Kočnerovej kompro zbierky! Videonahrávka exministra u Trnku, riešia úplatky | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Ďalšia lahôdka z Kočnerovej kompro zbierky! Videonahrávka exministra u Trnku, riešia úplatky

Ján Počiatek bol zaznamenaný kamerou Dobroslava Trnku v jeho kancelárii.
Ján Počiatek bol zaznamenaný kamerou Dobroslava Trnku v jeho kancelárii.
Zdroj: YouTube/Denník N
29.11.2019 13:41

BRATISLAVA - Bývalý minister financií Ján Počiatek na videu Mariana Kočnera žiada od generálneho prokurátora Dobroslava Trnku krytie v kauze Tipos. Informáciu priniesol Denník N. Ako ďalej uvádza, nahrávka urobená skrytou kamerou ukazuje, že v kauze Lemikon, v ktorej Slovensko prišlo o zhruba 13 miliónov eur, sa generálny prokurátor Trnka správal ako poskok Smeru. Na korupcii najvyšších vládnych predstaviteľov sa smeje s ministrom financií.


Podľa portálu videonahrávka, ktorú má Denník N k dispozícii, zachytáva stretnutie Trnku a Počiatka, počas ktorého rozoberali, čo s kauzou spoločnosti Tipos a Lemikon. „Išlo o roky ťahajúci sa súdny spor o ochranné známky, ktorý pre úroky narástol na vtedajšie dve miliardy korún – približne 66,7 miliónov eur. Tie malo Slovensko na základe podozrivého rozsudku najvyššieho súdu zaplatiť schránkovej firme Lemikon na Cypre, ktorá sa neskôr presťahovala do Panamy a dostala sa k tejto pohľadávke. Za firmou bol český podnikateľ Radovan Vítek napojený na finančnú skupinu J&T,” pripomína Denník N.

Počiatek bol podozrivý, že v kauze nechránil záujmy Slovenska, ale neznámej firmy. „To, že má Slovensko platiť, rozhodol najvyšší súd, minister financií však ešte mal možnosť podať mimoriadny opravný prostriedok. Neurobil to a s Lemikonom sa tajne dohodol, ako mu peniaze vyplatí. Prvú splátku – 13 miliónov eur (400 miliónov korún) im poslal expresne rýchlo v novembri 2008, len pár dní po tom, ako po rozsudku najvyššieho súdu podpísal s Lemikonom dohodu," pripomína Denník a dodáva, že Počiatek o platbe nikomu nepovedal. Až keď o dohode medzi ním a Lemikonom informovali v novembri 2008 českí novinári, vypukol na Slovensku škandál. Smer vtedy vládol so Slotovou SNS a Mečiarovým HZDS.

Sprav to tak, aby sme nevyzerali ako k***ti

Počiatek žiadal na stretnutí Trnku, aby túto záležitosť pred novinármi dobre odprezentoval, aby im urobil marketing a aby z toho nevyšli ako “k…i“. Ako uvádza portál, chcel, aby prokurátor povedal, „že sme sa efektívne bránili a urobili všetko, čo bolo v našich silách”. Trnka sa chystal na brífing na generálnej prokuratúre, kde išiel oznámiť, že v kauze Lemikonu doplnil svoje mimoriadne dovolanie. Parlament vtedy narýchlo menil občiansky súdny poriadok tak, aby umožnil generálnemu prokurátorovi podať mimoriadne dovolanie, ktoré bude mať odkladný účinok. Počiatek vtedy ako minister verejnosť presviedčal, že jedinou možnosťou už bolo len zaplatenie pohľadávky.

"Bude to veľmi rýchle"

Denník N takisto informuje, že minister financií na nahrávke Trnku žiada, aby nešiel príliš do detailov alebo do hĺbky, „aby sa zas nevypytovali ko…iny potom”. Má odprezentovať situáciu tak, že sa nedalo nič robiť a peniaze sa museli vyplatiť. Obaja sa dohadujú na tom, že keby Trnka nepodal novelu zákona, tak sa musí uhradiť celá suma a vlastne zachránili 1,5 miliardy korún.

Počiatek chce vedieť, koľko bude trvať konanie na najvyššom súde, na čo mu Trnka odpovedá, že to bude veľmi rýchle, lebo tam pozná sudcov. Minister sa pýta, či by to nemohlo trvať dlhšie, aspoň do leta, teda do volieb, aby to trochu išlo do zabudnutia. Za podstatné považujú, ako „zvládnu túto prvú mediálnu pasáž“. Podľa Počiatka nie je treba žiadna veľká „sofistikácia“. „Spravím ti taký background, aby si to mal dobré,” upokojuje Trnka ministra financií vo videu.

VIDEO Opozičné OĽaNO reaguje na dnes zverejnenú nahrávku:

Medzi prvými reagovala koalícia PS/Spolu. "Ficov minister Počiatek okradol štát o 400 miliónov korún v prospech schránkovej firmy napojenej na finančnú skupinu J&T. Rozhodne nebol jediný. V PS/SPOLU dlho hovoríme, že finančným skupinám sa darilo za každej vlády, či išlo o Pentu alebo J&T, Mečiara, Fica, Dzurindu. Za druhej a tretej Ficovej vlády majetky finančných skupín narástli do neuveriteľných rozmerov. Kým ich moc neosekáme, nič sa výrazne sa na Slovensku nezmení, vždy si niekoho kúpia. Vo februári príde bod zlomu, po ktorom ich konečne zastavíme a prinesieme férové Slovensko, na ktoré budeme môcť byť hrdí," píše v stanovisku hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková.

Podľa Šeligu sme svedkami rozkrádania štátu, podal trestné oznámenie na exministra Počiatka.
Ďalšia lahôdka z Kočnerovej
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Na sociálnej sieti reagoval aj podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. "Dnes sme opäť sme takpovediac v priamom prenose svedkami toho, ako Smer a jeho nominanti rozkrádajú štát. Darmo sa predseda Fico bráni, že všetci sú proti Smeru a nemu osobne. Veď oni sa usvedčujú sami. Takmer každý týždeň sa dozvedáme o nahrávke, prepise alebo inom dôkaze o vláde korupčnej mafie. Pri všetkej úcte k radovým členom Smeru je naozaj strana, ktorá kryla mafiu a aktívne rozkrádala našu krajinu," tvrdí Šeliga, ktorý zároveň na počiatka tiež podáva trestné oznámenie.

"Vo svetle nových informácií rovnako podávam trestné oznámenie na Jána Počiatka, pretože je absolútne neprijateľné, aby minister dohadoval krytie rozkrádania štátnych peňazí, poslal peniaze súkromnej firme, bez toho aby vyčerpal všetky prostriedky ako ochrániť štátne peniaze," vyhlásil Šeliga.


Galéria

Ján Počiatek bol zaznamenaný Podľa Šeligu sme svedkami

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: SITA
VIDEO: YouTube/Denník N

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články