Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Čaputová kritizovala dezinformačné weby, podľa nej podnecujú chorých ľudí k činom

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
14.11.2019 11:00

BRATISLAVA - Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Povedala to dnes prezidentka Zuzana Čaputová na otvorení konferencie Pravda, lož, a sloboda slova: 30 rokov po páde totality. Kritizovala tiež dezinformačné weby. Podľa prezidentky by mali niesť zodpovednosť za obsah, ktorý šíria.


„Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Lebo pri snahe o pravdu sa držíme limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší ako nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič, na žiadne zábrany. Pravda nám dáva slobodu. Zároveň nás ale neuchráni stretnutiu s krutou nepravdou a klamstvom. S vedomým a účelovým klamstvom, ktoré nevieme ovplyvniť,“ poznamenala.

Čaputová kritizovala dezinformačné weby,
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

„Pre demokraciu je životne nevyhnutné, aby sa v nej mohli slobodne šíriť informácie, myšlienky a názory. Sloboda slova, sloboda prejavu zabezpečuje, že verejnosť dostane k dispozícii všetky nevyhnutné informácie, aby mohla vzniknúť široká diskusia o veciach verejného záujmu,“ povedala prezidentka na začiatku svojho prejavu.

Čaputová kritizovala dezinformačné weby,
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Poďakovala sa novinárom za to, čo robili „v záujme toho, aby verejnosť bola informovaná. A to aj o veciach, o ktorých mnohí nechceli a nechcú nič vedieť“. Deinformačné weby, naopak, ostro odsúdila. „Informácie a slová, ktoré šíria, sú namierené na veľmi nízke pudy a iniciujú chorých, labilných alebo frustrovaných ľudí k činom,“ povedala.

Na konferencii Pravda, lož, a sloboda slova: 30 rokov po páde totality, ktorú otvorila prezidentka, sa dnes zúčastnia aj bývalá premiérka Iveta Radičová, predseda ústavného súdu Ivan Fiačan alebo šéfredaktori médií Peter Bárdy (Aktuality), Beata Balogová (Sme) či Matúš Kostolný (Denník N).


Galéria

Zuzana Čaputová

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články