°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
08.10.2019 12:15

BRATISLAVA - Zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho, Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) o tom informovala na tlačovom brífingu. Ako uviedla, ministerstvo zdravotníctva chce zmeny uskutočniť ešte pred voľbami, okrem revízie úhrad je to aj pripravovaná zmena zákona, ktorá obmedzí možnosť kompenzovať doplatky za lieky.


"Celkový dopad bude citeľný na pacientov v obzvlášť senzitívnych oblastiach ako onkológia, neurológia, diabetes či psychiatria," informovala prezidentka AOPP Mária Lévyová. Prvé dôsledky sú podľa asociácie citeľné už od 1. októbra tohto roka, a to najmä pre pacientov v oblastiach onkológie, onko-hematológie a reumatoidnej artritídy.

"Doplatky za balenia liekov sa zvýšia o niekoľko desiatok eur za balenie. V hraničnom prípade onko-hematológie (rakoviny krvi) až na 2 166 eur za balenie," konštatoval viceprezident AOPP Dominik Tomek. Ministerstvo zdravotníctva ešte pracuje na revízii úhrad liekov k januáru, na základe predbežných analýz podľa Tomeka hrozí navyšovanie doplatkov opäť v oblasti neurológie, a to pre pacientov s epilepsiou, ale aj sklerózou multiplex.

Tento proces sa podľa asociácie opakuje druhý rok a zatiaľ sa vždy podarilo dosiahnuť kompromis, teraz však začína zlyhávať. "Ak budú všetky tieto zmeny v úhradách aj doplatkoch platné, zhoršia dostupnosť liekov pre slovenských pacientov. Slovensko a celá Európa začína zápasiť s nedostupnosťou niektorých liekov, jedna z príčin je aj zlá alebo nevhodná regulácia v oblasti úhrad za lieky," informoval viceprezident AOPP. Ako Tomek konštatoval, asociácia chápe výchovný efekt doplatku, ktorý upozorní na fakt, že žiadny liek nie je zadarmo. Sú však podľa neho prípady, kedy je doplatok neakceptovateľný z medicínskych aj sociálnych dôvodov.

"Boli by sme veľmi radi, keby došlo k takým dohodám, aby slovenský pacient nemusel zháňať lieky za hranicami. Základom každej liečby je duševná pohoda a vyrovnanosť pacienta a dôvera v zdravotný systém," dodala Mária Lévyová. AOPP podľa jej prezidentky chce, aby sa pacient dostal k adekvátnej liečbe a mal právo na život.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články