Ministerstvá sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva: Do rezortu natečie 90 miliónov eur | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Ministerstvá sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva: Do rezortu natečie 90 miliónov eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
08.10.2019 12:15

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Ministerstvo financií (MF) SR sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur. Obsahom dohody je aj podpis memoranda medzi zdravotníckymi subjektmi. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.


Memorandum podpíšu všetky tri zdravotné poisťovne, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc, zástupcovia poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, Asociácia laboratórií, Združenia záchranných a dopravných zdravotných služieb SR a Asociácie dopravnej zdravotnej služby.

„Obsahom je, že dofinancovaná suma získaná zvýšením percenta za poistencov štátu sa použije výhradne na úhradu poskytovania zdravotnej starostlivosti s dodržaním zachovania sociálneho zmieru,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Zvýšenie percenta za poistencov štátu sa očakáva na októbrovej schôdzi Národnej rady SR. V novembri a decembri by malo percento narásť na päť percent.

"Na základe memoranda uvoľníme do konca tohto roka dohodnutých 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva. Som rád, že po týždňoch rokovaní sa táto téma uzavrela. Na podpise memoranda som trval, pretože nechcem, aby sa téma zdravotníctva zneužívala pred voľbami," uzavrel minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Podľa rezortu financií je dohodnutá suma výsledkom rokovaní a sú v nej zohľadnené všetky reálne požiadavky a zároveň možnosti rozpočtu verejnej správy. MF SR tvrdí, že rozpočet zároveň predstavuje opatrenia na zefektívnenie využívania verejných zdrojov a vytvára priestor na investície do zlepšenia výsledkov zdravotnej starostlivosti, vrátane zohľadnenia potrieb ako starnutie populácie a dofinancovanie sektora.

Zdravotné poisťovne dofinancovanie vítajú

Štátna aj obe súkromné zdravotné poisťovne vítajú prísľub dofinancovania rezortu zdravotníctva o 90 miliónov eur, na ktorom sa dohodli Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Ministerstvo financií (MF) SR. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zásluhou tohto kroku očakáva hospodárenie s vyrovnaným výsledkom. Dôvera zdravotná poisťovňa hovorí, že nebude musieť dôjsť "ku škrtom". Union zdravotná poisťovňa však prízvukuje, že zdravotníctvo je dlhodobo finančne poddimenzované a nestabilné.

VšZP v reakcii tvrdí, že zásluhou dofinancovania bude môcť vykryť všetky požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré mali ku koncu septembra. "Na základe výšky dofinancovania a pokrytia aktuálnych požiadaviek poskytovateľov nateraz predpokladáme, že na konci roka budeme hospodáriť s vyrovnaným výsledkom," povedala hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová s tým, že VšZP sa zaviazala naďalej účelne a efektívne využívať zdroje verejného zdravotného poistenia, ktoré získa cez navýšené platby za poistencov štátu.

Priblížila, že do zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zavedie štátna poisťovňa tzv. indikačné obmedzenia na výkony spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Ich cieľom bude redukcia duplicít vo vykazovaní a zníženie objemu nadbytočne a neefektívne vykázanej diagnostickej starostlivosti. Štátna zdravotná poisťovňa sa zaviazala, že v zmluvách o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zníži objem prostriedkov viazaných na lieky hradené medziročne o 16 miliónov eur za všetky zdravotné poisťovne pomerne podľa počtu poistencov.

PR špecialista Dôvery zdravotnej poisťovne (ZP) Matej Štepianský tvrdí, že sa prispôsobia rozhodnutiu štátu bez ohľadu na výšku dofinancovania. "Pri sume 90 miliónov eur nebude musieť dôjsť ku škrtom a budú vykryté legislatívou zapríčinené finančné požiadavky poskytovateľov ako platový automat, rekreačné poukazy a sociálny balíček," skonštatoval.

Hovorca Union ZP Matej Neumann v reakcii uviedol, že dofinancovanie vítajú. Súkromná zdravotná poisťovňa však zdôrazňuje, že zdravotníctvo je dlhodobo finančne poddimenzované a nestabilné. "Ukázalo sa, že rozpočet pre rok 2019 nebol reálny a neobsahoval všetky potrebné nárasty a ani neodrážal realitu požiadaviek poskytovateľov, ako aj obsahoval nesprávne odhady týkajúce sa počtu poistencov štátu a príjmov ekonomicky aktívnych," mieni. Dlhodobým problémom je aj podľa Unionu ZP nízka sadza za poistencov štátu, čo spôsobuje neustály nedostatok zdrojov v systéme.

SaS a OĽaNO to vítajú, chýba im dobre nastavený systém

Dofinancovanie zdravotníctva je podľa opozičných strán SaS a OĽaNO dobrou správou. Členovia parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) a Marek Krajčí (OĽaNO) však zároveň kritizujú zlé nastavenie tohtoročného rozpočtu a upozorňujú, že budúci rok sa výdavky na zdravotníctvo ešte zvýšia. Informovali o tom v utorok na tlačových konferenciách.

"Vláda neustálymi zmenami spôsobuje problémy pacientom, pretože poisťovne nevedia plánovať," konštatuje Cigániková. Dofinancovaním sa podľa nej len "plátajú diery". Sociálny zmier, ktorý vyplýva z podpísaného memoranda, je podľa Cigánikovej dôkazom, že vláda "presúva kolaps na ďalšiu vládu". Budúci rok bude podľa nej treba zvýšiť rozpočet minimálne o 400 miliónov eur.

Riešením problémov je podľa nej systémovo nastavený rozpočet. "Nutný je reálny odhad príjmov zdravotníckeho sektora, vrátane reálnej úhrady za poistencov štátu s viacročným záväzkom jeho výšky platby," hovorí Cigániková. Nové zákony zasahujúce štátny rozpočet by mali podľa nej platiť vždy až od 1. januára. Ako uviedla, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) už viackrát priznal neefektivitu systému, preto ho vyzývajú, aby povedal, ako a kedy ho chce zmeniť.

Krajčí poukázal na to, že v rámci tohto roka ide už o tretie dofinancovanie rezortu zdravotníctva. "Prvé bolo hneď, ako sa urobila revízia rozpočtu, nalialo sa tam 55 miliónov eur. Po prvom kvartáli sa muselo do zdravotníctva dolievať ďalších 40 miliónov, to je realita. Síce sa hovorilo o 90 miliónoch eur, ale to je zavádzanie. A teraz sa musí znova dofinancovať 85 miliónmi eur," skonštatoval Krajčí s tým, že už vlani upozornil na zle nastavený rozpočet pre rezort zdravotníctva.

"Čo sa týka dofinancovania na tento rok, naše hnutie si myslí, že dofinancovanie vo výške 90 miliónov eur je v poriadku, že sú to peniaze, ktoré momentálne tento rok v zdravotníctve chýbajú," komentoval. Podľa jeho názoru bude však pri zostavovaní rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2020 potrebných o 480 miliónov eur viac. „To je predpokladané zvýšenie výdavkov na budúci rok," uzavrel.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články