Premiér verí, že poslanci zvolia dostatočný počet kandidátov na sudcov | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Premiér verí, že poslanci zvolia dostatočný počet kandidátov na sudcov

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
18.09.2019 14:50

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že v nadchádzajúcej voľbe sa podarí zvoliť dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády v Čani.


"Verím, že tentokrát sa skončí tento nekonečný príbeh. Je dôležité, aby bol ústavný súd čo najskôr v plnom počte," povedal Pellegrini s tým, že prezidentka Zuzana Čaputová by mala už dostať dostatočný počet kandidátov tak, aby z nich mohla vymenovať sudcov a Ústavný súd SR mohol fungovať v plnom zložení.

Pellegrini podporil rozhodnutie strany Smer-SD zúčastniť sa aj na verejnej voľbe, pokiaľ ju väčšina v parlamente odhlasuje. Smer-SD dlhodobo presadzuje tajné hlasovanie. Jeho koaliční partneri SNS aj Most-Híd už hovoria o verejnej voľbe, hoci pôvodne tiež hlasovali v tajnej. Opozícia od začiatku žiada verejné hlasovanie.

Parlament má opäť voliť kandidátov na ústavných sudcov na aktuálnej schôdzi. Termín hlasovania ešte nie je známy. Poslanci budú vyberať zo 16 uchádzačov. Pôjde už o piatu voľbu. Snemovni sa stále nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament má zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vymenovať chýbajúcich deviatich sudcov. Plný počet ešte ale snemovňa nezvolila, chýbajú doň štyria. Aktuálne má ústavný súd sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Zvoliť kandidátov je povinnosť, tvrdí Tomáš

Je povinnosťou poslancov urobiť maximum pre doplnenie potrebného počtu sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Po vystúpení predsedu ÚS SR Ivana Fiačana v parlamente to povedal poslanec Erik Tomáš (Smer-SD). To, či sa koalícia dohodla na konkrétnych menách kandidátov, je podľa jeho slov vecou Koaličnej rady. Zdôraznil, že voľba na septembrovej schôdzi parlamentu bude.

"Je v poriadku, keď predseda ÚS vyzýva na to, aby sa už doplnil potrebný počet ústavných sudcov, aby Ústavný súd nepracoval v obmedzenom režime a je povinnosťou poslancov, urobiť maximum preto, aby sa tak stalo," skonštatoval v súvislosti s vystúpením predsedu ÚS Ivana Fiačana na stredajšom rokovaní parlamentu.

Dodal, že verejnú voľbu Smer-SD nikdy nepodporí. Zopakoval, že ak verejná voľba nájde podporu väčšiny, strana k nej pristúpi. Na otázku, či už je v koalícii dohoda na menách odpovedal, že je to záležitosť Koaličnej rady. "Nie som súčasťou Koaličnej rady, neviem odpovedať na túto otázku. Ale určite sa sudcovia na tejto schôdzi voliť budú," povedal. Zdravotný stav predsedu Smeru-SD Roberta Fica komentovať nechcel.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články