Streda, 22. september 2021. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

VIDEO Čaputová prijala veliteľov Ozbrojených síl SR: Dvere ku mne budú vždy otvorené

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia vojenských veliteľov prezidentkou SR v Prezidentskom paláci
Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia vojenských veliteľov prezidentkou SR v Prezidentskom paláci
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
27.08.2019 13:35

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová si je vedomá, že nie všetko je v Ozbrojených silách SR ideálne. Má informácie o tom, že napriek veľkým investíciám do modernizácie nedostávajú vojaci všetko, čo pre svoju službu a prácu potrebujú.


Zároveň je oboznámená s tým, že Slovensko zaostáva v plnení záväzkov Severoatlantickej aliancie, hoci sa situácia v tomto smere čiastočne zlepšuje. Hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR to povedala počas dnešného prijatia vojenských veliteľov v Prezidentskom paláci. Jej príhovor je zverejnený na jej internetovej stránke.

Prezidentku znepokojuje niekoľko vecí. „Máme modernizačné plány, ktoré máme problém naplniť a čelia kritike o svojej realizovateľnosti a netransparentnosti. A tiež len veľmi málo, alebo vôbec nie je počuť hlas vojenských profesionálov,“ povedala s tým, že ako prezidentka a hlavná veliteľka sa bude o stav ozbrojených síl zaujímať. Zaujíma ju, ako sa plnia záväzky, aj to, ako efektívne a transparentne investujeme peniaze do obrany. Záleží jej tiež na tom, aké meno majú naše ozbrojené sily v zahraničí.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Dvere ku mne budú vždy otvorené

„Preto bude súčasťou mojich návštev regiónov často aj návšteva vojenských posádok. A budem sa pýtať vždy, keď budú pochybnosti o tom, ako sa naše ozbrojené sily rozvíjajú,“ povedala veliteľom s tým, že ich vníma ako svojich spojencov a očakáva od nich otvorenosť, úprimnosť a profesionalitu. Zodpovednosť za stav ozbrojených síl sa podľa nej prejavuje aj tým, že nebudú mlčať, keď budú mať pocit, že prijímané rozhodnutia nie sú v záujme rozvoja ozbrojených síl a plnenia záväzkov. „Dvere ku mne budú vždy otvorené,“ prisľúbila.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Čaputová sa veliteľom poďakovala za službu a pripomenula, že sa v mene Slovenskej republiky jednoznačne prihlásila k euro-atlantickým hodnotám a aliančným záväzkom. Práve po Prahe jej druhá návšteva viedla do Bruselu, kde navštívila aj centrálu Aliancie. Minister obrany Peter Gajdoš patril k prvým ministrom, s ktorými Čaputová ako prezidentka hovorila.


Galéria

Prezidentka Zuzana Čaputová počas Prezidentka Zuzana Čaputová počas Prezidentka Zuzana Čaputová počas

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
VIDEO: TASR/Martina Kriková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články