°C

Piatok, 5. jún 2020. Meniny má Laura, zajtra Norbert.

Na Slovensku vznikli v tomto roku zatiaľ štyri politické strany, zrušená nebola žiadna

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Jana Birošová
20.07.2019 19:00

BRATISLAVA - Na Slovensku tento rok vznikli zatiaľ štyri politické strany a hnutia. Ide o subjekty Maďarské fórum, Slovenské Hnutie Obrody, Doprava a Kresťanská demokracia - Život a prosperita. Uviedla to Silvia Keratová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. V roku 2019 zatiaľ nezanikla ani nebola zrušená žiadna politická strana.


Vlani vznikla len jedna nová strana, a to Spolu - občianska demokracia. Zrušené boli v roku 2018 tri politické strany - Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov, Strana patriotov a Jednotné Slovensko.

Na Slovensku je aktuálne zaregistrovaných viac ako 150 politických strán a hnutí. Viaceré z nich sú v likvidácii. Nové strany potrebujú na registráciu minimálne 10.000 podpisov od občanov. Od januára sú účinné nové pravidlá pre politické strany, ministerstvo vnútra na ne upozorňuje na svojej webstránke.

Zákon okrem iného určil stranám limity na počet členov, má zabrániť kupovaniu strán a upravuje nakladanie s finančnými darmi. Novinkou je aj to, že názov politickej strany alebo jej skratka nesmú obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo členom prípravného výboru strany.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články