Veľký úspech Lucie Ďuriš Nicholsonovej: V europarlamente povedie Výbor pre sociálne veci | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Veľký úspech Lucie Ďuriš Nicholsonovej: V europarlamente povedie Výbor pre sociálne veci

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
18.07.2019 11:10

ŠTRASBURG - Významný výbor europarlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) povedie slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Pri tajnej voľbe dnes získala 38 hlasov.


Konzervatívna frakcia ECR, ktorá má právo obsadiť predsednícke kreslo výboru, ju dnes nominovala potom, čo výbor už dvakrát odmietol na svojhe čelo zvoliť bývalú poľskú premiérku Beatu Szydlovou. Jedným z podpredsedov sa následne stal český ľudovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Teraz musím zrušiť dovolenku s manželom a to pre mňa nie je jednoduché. Takže vďaka, že ste mi toto spôsobili," povedala kolegom s úsmevom na tvári Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa o svojej nominácii zo strany ECR dozvedela až ráno. Kolegom sa potom predstavila a pripomenula, že medzi rokmi 2010 až 2012 napríklad pracovala ako štátna tajomníčka na slovenskom ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, kde riešila práve otázky zamestnanosti a sústredila sa na znevýhodnené skupiny, vrátane sociálne vylúčených ľudí v rómskych komunitách.

Lucia Ďuriš Nicholsonová v
Zdroj: SITA - Diana Černáková

Zdechovský po zvolení pre novinárov podotkol, že cieľom jeho práce vo výbore nebudú ďalšie regulácie, kvóty či zavádzanie jednotnej minimálnej mzdy. "Proti podobným návrhom budem aktívne vystupovať. Naopak plánujem presadzovať čo najefektívnejšie využívanie financií z Európskeho sociálneho fondu a celkovo hľadať a riešiť rôzne medzery v legislatíve tak, aby sa mohli odstraňovať problémy nielen Čechov žijúcich v zahraničí," uviedol.

Poľská expremiérka bola opakovane odmietaná kvôli svojej príslušnosti k tamojšej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) s pripomienkami problémov, ktoré má v EÚ momentálne Varšava s kvalitou právneho štátu.

Výbor EMPL patrí s približne 110 členmi medzi najväčšie a najvýznamnejšie výbory v europarlamente. Zodpovedá za zamestnanosť a sociálnu politiku, za pracovné práva, zdravie a bezpečnosť práce, odborné vzdelávanie, voľný pohyb pracovníkov, sociálny dialóg, problematiku diskrimináciu na pracovisku a podobne.

Ďuriš Nicholsonová zvažovala kandidatúru do NRSR 

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) zvažovala kandidatúru v budúcoročných voľbách do Národnej rady SR (NR SR), avšak štvrtkové zvolenie za predsedníčku Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL) mení situáciu. Pre TASR to potvrdila samotná europoslankyňa.

Veľký úspech Lucie Ďuriš
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Priznala, že "jej zvolenie je pre ňu novou situáciou, ktorú nečakala, váži si ju", a preto akékoľvek ďalšie aktivity vzhľadom k domácej politike bude reflektovať v súvislosti s novou funkciou na pôde EP. 

Sulík gratuluje Nicholsonovej k novej funkcii 

Predseda SaS Richard Sulík gratuluje Lucii Ďuriš Nicholsonovej (SaS) k novozvolenej pozícii predsedníčky Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL). V súvislosti s jej kandidatúrou do Národnej rady (NR) SR Sulík povedal, že kandidačnú listinu do parlamentných volieb bude SaS riešiť až v septembri.

Sulík ešte pred zvolením Ďuriš Nicholsonovej za šéfku výboru povedal, že s ňou na kandidátke strany ráta. "Je to dobrý postup v tom, že Lucia chce otestovať, kde ju jej voliči chcú radšej vidieť. Povedala, že ak dostane viac krúžkov, ako dostala v roku 2016, ešte by sa aj do národnej rady vrátila. Dala svojim voličom na výber," skonštatoval v pondelok (15. 7.). Tento postup sa Sulíkovi zdá korektný.

Europoslankyňa zároveň koncom júna podala žiadosť o pozastavenie členstva v SaS. Uviedla, že sa snaží skĺbiť princípy a hodnoty s tými, aké má dnes SaS. "Vypýtala som si voľno, aby som zistila, či do seba ešte zapadáme," spresnila. Republiková rada strany sa má jej žiadosťou zaoberať na svojom zasadnutí 30. júla. Šéf SaS nevedel povedať, ako dopadne jej rozhodovanie. "Nech zhodnocuje, uvidíme, ako to dopadne. Na motívy sa musíte spýtať jej," odkázal Sulík.

Tlačovka SaS
Zdroj: Jan Zemiar


Galéria

Lucia Ďuriš Nicholsonová Lucia Ďuriš Nicholsonová v Tlačovka SaS

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články