°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

Prezidentka vyjadrila kritiku voči Číne: Znepokojuje ju nedostatočná ochrana ľudských práv

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Martin Medňanský
10.07.2019 16:30

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne. Urobila tak na stredajšom stretnutí s ministrom zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Wang Im v Prezidentskom paláci. Informovala o tom prezidentská kancelária na svojom webe.


Prezidentku znepokojuje zadržiavanie právnikov a ľudskoprávnych aktivistov, ako aj postavenie etnických a náboženských menšín v Číne. Zároveň vyjadrila očakávanie pokroku v ľudskoprávnom dialógu medzi Európskou úniou (EÚ) a Čínou. V rozhovore s Wangom, naopak, ocenila podporu Číny pre globálne úsilie v boji s klimatickou krízou. Zhodli sa, že ide o jednu z najdôležitejších výziev, ktorým svet čelí.

Hlavnými témami rozhovoru boli rozvoj dvojstranných vzťahov v kontexte 70. výročia nadviazania diplomatických stykov, možnosti spolupráce pri riešení globálnych výziev a otázky ochrany ľudských práv. Prezidentka vyjadrila presvedčenie, že vzájomný dialóg má byť založený na hodnotách, ktoré SR ako člen EÚ vyznáva.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články