°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Je to čierne na bielom: Ústavný súd zamietol sťažnosť KDH voči výsledku eurovolieb

Alojz Hlina s členmi KDH
Alojz Hlina s členmi KDH
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
26.06.2019 15:00

BRATISLAVA - Ústavný súd SR zamietol návrh, ktorým KDH napadlo výsledok májových volieb do Európskeho parlamentu. Informoval o tom Tomáš Senaj z tlačového odboru Kancelárie Ústavného súdu SR.


"Návrh Kresťanskodemokratického hnutia o ústavnosti a zákonnosti volieb do Európskeho parlamentu, konaných na území SR 25. mája 2019 sa zamieta," uvádza súd. K rozhodnutiu dal predseda súdu Ivan Fiačan odlišné stanovisko. KDH považuje za nespravodlivé, že v eurovoľbách skončilo lepšie ako SaS, a predsa nemá priamo dva mandáty, kým SaS áno. KDH má na jeden čakať, kým nastane brexit.

Mandáty sa udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu. "Čierny Peter" pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH. Hnutie to považuje za nespravodlivé, keďže SaS (9,62 percenta) dosiahla horší výsledok a napriek tomu dostala dva mandáty. KDH získalo 9,69 percenta hlasov.

Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.

Ústavný súd rezignoval 

Predseda mimoparlamentného hnutia KDH Alojz Hlina má pocit, že Ústavný súd rezignoval na zdanie sa spravodlivosti vo veci zamietnutia podania KDH na Ústavný súd vo veci volieb do Európskeho parlamentu. 

"Pre fungovanie krajiny je dôležité, aby bola zabezpečená spravodlivosť," povedal Hlina. Niekedy je podľa neho dôležité, aby bolo aspoň zdanie spravodlivosti, "ale tu mám pocit, že Ústavný súd rezignoval aj na to zdanie sa spravodlivosti, lebo aj človek, ktorý nevyštudoval právo na Oxforde, cíti, že niečo v tomto príbehu nesedí".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články