ŽIVOTOPIS Zuzany Čaputovej: Od bojovníčky proti skládke až po prezidentku | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

ŽIVOTOPIS Zuzany Čaputovej: Od bojovníčky proti skládke až po prezidentku

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Martin Baumann
15.06.2019 19:43

BRATISLAVA - Zuzana Čaputová sa narodila v Bratislave 21. júna 1973. Je advokátkou, občianskou aktivistkou a členkou mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú skončila v roku 1996 a získala titul magistra práv. Počas štúdia a po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku, najprv ako asistentka na právnom oddelení, neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu.


Od roku 1998 pôsobila v treťom sektore, kde sa venovala verejnej správe a problematike týraných a zneužívaných detí. Následne pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít. V rokoch 2001 až 2017 spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS, od roku 2010 ako advokátka.

Politici popriali prezidentke Čaputovej k inaugurácii: Čo odznelo, tomu nemám čo vyčítať

Venovala sa témam právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva, napríklad fungovaniu justičných orgánov, zodpovednosti verejných činiteľov, transparentnému nakladaniu s verejným majetkom a posilňovaniu verejnej kontroly verejnej moci.

Čaputová získala titul Európskej
Zdroj: (AP Photo/Petr David Josek)

Boj proti skládke

V Pezinku vyše desať rokov stála na čele verejnej kampane proti povoleniu ďalšej skládky odpadu, ktorá by znečistila pôdu, vzduch a vodu v meste a okolí. Zápas proti skládke vyvrcholil v roku 2013, keď Najvyšší súd SR rozhodol, že nová povolená skládka bola nezákonná. Tento verdikt nadväzoval na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, ktorý potvrdil právo verejnosti na účasť pri rozhodovaní v záležitostiach, ktoré ovplyvňujú životné prostredie.

ONLINE Inaugurácia Zuzany Čaputovej: Slovensko má novú hlavu štátu

Súdny dvor EÚ spresnil viaceré dovtedy sporné právne otázky v tejto kauze, ktoré sú dnes záväzné pre celú Európsku úniu. Za líderstvo v kauze pezinská skládka Zuzanu Čaputovú v roku 2016 ocenili udelením prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny. Laureátov tejto ceny vyberá medzinárodná porota a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia.

ŽIVOTOPIS Zuzany Čaputovej: Od
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Kandidatúra

V máji 2018 ohlásila záujem kandidovať na post hlavy štátu. Spočiatku sa v prieskumoch umiestňovala v druhej polovici rebríčka. Napokon sa v jej prospech vzdal kandidatúry Robert Mistrík, ktorý bol dlho považovaný za jedného z favoritov volieb. Prvé kolo, ktoré sa uskutočnilo 16. marca, vyhrala so ziskom 40,57 percenta. Do druhého kola postúpil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý získal podporou 18,66 percenta. O dva týždne, 30. marca, Čaputová porazila Šefčoviča v pomere 58,4 a 41,59 percenta.

ŽIVOTOPIS Zuzany Čaputovej: Od
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Je autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide). Zuzana Čaputová sa dohovorí anglicky a rusky. V súčasnosti žije v Pezinku so svojou rodinou. Je rozvedená, má dve dcéry.


Galéria

Zuzana Čaputová Čaputová získala titul Európskej

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články