NATO očarené výstavou o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

NATO očarené výstavou o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi

Milan Rastislav Štefánik
Milan Rastislav Štefánik
Zdroj: REPROFOTO ARCHÍV TASR
21.03.2019 21:30

BRUSEL - V priestoroch bruselského sídla Severoatlantickej aliancie vo štvrtok sprístupnili výstavu "Milan Rastislav Štefánik – veľký slovenský a európsky diplomat". Výstava sa koná pri príležitosti Dní frankofónie a vznikla na podnet francúzskej delegácie pri NATO.


Zdroje z prostredia NATO potvrdili, že Francúzsko ponúklo všetkým spojencom možnosť zapojiť sa do osláv Dní frankofónie. Ponuku dostalo aj Slovensko, ktoré zareagovalo výstavou o generálovi Štefánikovi. Výstavu pripravilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré koná v súlade s rozhodnutím vlády SR, že rok 2019 bude rokom Milana Rastislava Štefánika.

Slovenský veľvyslanec pri NATO Radovan Javorčík pri tejto príležitosti pripomenul vždy aktuálnu platnosť Štefánikových slov: "Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hodný." To podľa jeho vyjadrenia jednoznačne potvrdzuje ducha Aliancie.

Slovenská delegácia pri NATO návštevníkov výstavy upozornila na skutočnosť, že významný slovenský politik, astronóm, letec, diplomat a cestovateľ Milan Rastislav Štefánik (1880-1919) mal svoj životný osud spojený aj s Francúzskom, kde študoval, pracoval a neskôr sa stal i francúzskym občanom a dokonca generálom francúzskej armády.

Aj preto jeho jedinečný príbeh dostal priestor v rámci podujatí organizovaných počas Dni frankofónie v sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli. Aj s odkazom, že Štefánik už začiatkom 20. storočia ukazoval, že budúcnosť slovenského národa je spätá so západnou civilizáciou, s ktorou dnes máme spoločné rovnaké hodnoty.

Výstavu sprístupnili vo štvrtok 21. marca 2019 a spojenci, partneri ale aj návštevníci bruselského sídla NATO si ju budú môcť pozrieť do 29. marca 2019. Dni frankofónie sa v NATO konajú pravidelne, pretože francúzština je spolu s angličtinou jedným z dvoch oficiálnych jazykov Aliancie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články