Zdravotníctvo sa opäť posunulo vpred: Ministerstvo ukončilo druhú etapu oddlženia nemocníc | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Zdravotníctvo sa opäť posunulo vpred: Ministerstvo ukončilo druhú etapu oddlženia nemocníc

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
18.03.2019 17:00

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ukončilo druhú etapu oddlženia slovenských nemocníc. V tejto fáze boli oddlžené záväzky 26 nemocníc, a to za dodávateľské faktúry. Uviedla to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.


"Administratívne procesy druhej etapy oddlženia boli ukončené, s výnimkou úhrad dodávateľom. Tie budú realizované v najbližších dňoch," spresnila Eliášová s tým, že všetky dohody sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv. V druhej etape oddlženia je výsledná suma oddlžených pohľadávok z fixného diskontu vo výške viac ako 402.000 eur a suma oddlžených pohľadávok z elektronickej aukcie je vyššia ako 54,7 milióna eur. Najvyššiu oddlženú sumu tvoria pohľadávky veriteľov Univerzitnej nemocnice Bratislava. Ďalšiu etapu oddlženia v tejto chvíli ministerstvo presne časovo odhadnúť nevie.

Koncepcia oddlženia v porovnaní s predchádzajúcimi typmi oddlžení má presné pravidlá a podmienky pre nemocnice. Oddlženie je rozdelené na jednotlivé etapy, nevyhnutnou podmienkou sú ozdravné plány a dozorné orgány, ktoré majú kontrolné funkcie. Základnými princípmi oddlženia sú transparentnosť, teda rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých a na strane veriteľa dobrovoľnosť. Na úhradu záväzkov sú použité zdroje zo štátnych finančných aktív, spolu najviac 585 miliónov eur. Dokopy 29 nemocníc a Národná transfúzna služby doteraz financie použili najmä na neuhradené faktúry a sociálne odvody.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články