Rezort obrany bude rokovať o nových radaroch s tromi krajinami | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Rezort obrany bude rokovať o nových radaroch s tromi krajinami

Minister obrany Peter Gajdoš
Minister obrany Peter Gajdoš
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher
05.03.2019 10:23

BRATISLAVA - Ministerstvo obrany SR bude rokovať pri obstaraní nových radarov s tromi krajinami. Konkrétne s Francúzskom, Izraelom a Spojenými štátmi americkými. Vyplýva to z oficiálneho stanoviska rezortu, ktoré poskytla hovorkyňa Danka Capáková.


Rezort obstará postupne radarové systémy stredného, malého a krátkeho dosahu, pričom za ne zaplatí do 155 miliónov eur. Okrem nových rádiolokátorov majú vojakom pribudnúť nové stíhacie lietadlá, viacúčelové vrtuľníky, transportéry 4x4, obrnené vozidlá 8x8 a tiež delostrelecké systémy. Na armádnu modernizáciu vynaloží vláda SR postupne v priebehu najbližších rokov miliardy eur. Obrnené vozidlá zatiaľ nedostali od vládneho kabinetu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) zelenú, pričom výdavky na vozidlá predstavujú 1,2 miliardy eur.

"Ministerstvo obrany Slovenskej republiky ukončilo vyhodnocovaciu fázu prijatých vládnych ponúk v súvislosti s obmenou rádiolokačnej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Konkrétne ide o 17 kusov 3D rádiolokátorov. Šesť kusov stredného, päť kusov malého a šesť kusov blízkeho dosahu. Na základe výzvy boli ministerstvu obrany predložené ponuky z desiatich krajín. Z Francúzskej republiky, Holandského kráľovstva, štátu Izrael, Maďarska, Poľskej republiky, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Spojených štátov amerických, Španielskeho kráľovstva, Talianskej republiky a Tureckej republiky," uviedla Capáková. "Na základe vyhodnotenia ponúk boli ako najvýhodnejšie vyhodnotené ponuky vlád Francúzskej republiky, štátu Izrael a Spojených štátov amerických," doplnila hovorkyňa.

V nasledujúcej fáze budú bilaterálne rokovania s predstaviteľmi týchto krajín. Zároveň sa bude rokovať s príslušnými agentúrami Severoatlantickej aliancie v súvislosti s integráciou 3D rádiolokačnej techniky do aliančných systémov a tiež s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií Slovenskej republiky v oblasti efektívneho nakladania s finančnými prostriedkami. V súlade s uznesením vlády z júla 2018 bude do 30. júna 2019 vláde SR predložený návrh medzivládnej dohody na realizáciu „Obmeny rádiolokačnej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR".


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články