Nepotrebujeme a nechceme peniaze od Spojených štátov amerických, tvrdí Paška | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Nepotrebujeme a nechceme peniaze od Spojených štátov amerických, tvrdí Paška

Jaroslav Paška
Jaroslav Paška
04.03.2019 11:25

BRATISLAVA - Slovenská republika nepotrebuje peniaze na modernizáciu vojenských letísk, ktoré nám ponúkajú Spojené štáty americké. Tvrdí to podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) a poslanec Národnej rady SR Jaroslav Paška, ktorý dodal, že národniari sú z medializovaných informácií znepokojení.


Podľa nich je ponuka Spojených štátov časovo ohraničená a v prípade, že sa Slovensko nerozhodne včas, môžu prostriedky ponúknuť inej krajine. Paška tvrdí, že americkú pomoc v tejto oblasti nepotrebujeme. "Vojenské investície v hodnote 105 miliónov dolárov, ktoré chcú Spojené štáty použiť na vybudovanie a modernizáciu leteckých základní pri Sliači a Malackách za účelom masívnejšieho rozmiestnenia a využitia americkej vojenskej techniky a kapacít na území Slovenska, nespadajú medzi primárne potreby obranného charakteru vybavenia nášho štátu," povedal Paška. Stanovisko Pašku poskytla Zuzana Škopcová. Američania chcú do vojenskej infraštruktúry investovať viac ako sto miliónov eur.


Čítajte aj: Chmelár vyjadril podozrenie: Slovensko údajne rokuje s USA o rozmiestnení vojsk na našom území


SNS podporuje zdržanlivý

"Slovenská národná strana je vážne znepokojená mediálnym nátlakom vychádzajúcim z prostredia a informačných zdrojov Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v SR, ktoré vstupuje do oblasti slobodného a suverénneho rozhodovania Slovenskej republiky o technických aspektoch a organizácii našej obrany. SNS preto podporuje zdržanlivý postoj Ministerstva obrany SR voči podnetom a iniciatívam USA, ktoré si prostredníctvom projektov niekoľkomiliardovej Kongresom schválenej vojenskej pomoci určenej pre štáty situované na východnej hranici NATO začínajú postupne rozmiestňovať vlastné vojenské technologické a logistické bázy v tejto časti Európy," doplnil Paška.

Minister obrany Peter Gajdoš
Peter Gajdoš
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Podľa Pašku príslušníci cudzích vojsk na Slovensku nemajú čo robiť. "Základnou úlohou vlády SR, Ministerstva zahraničných vecí SR aj Ministerstva obrany SR je podľa Programového vyhlásenia vlády vytvárať na základe multilaterálnych dohôd a širokej medzinárodnej spolupráce podmienky pre pokojné, mierové súžitie v našom regióne. Cudzie vojská okrem spoločných cvičení nemajú čo na území Slovenskej republiky robiť. Slovensko je zvrchovaný a suverénny štát," uzavrel Paška.


Galéria

Jaroslav Paška Minister obrany Peter Gajdoš

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články