Danko ubezpečil Lavrova, že Slovensko chce mať s Ruskom dobré vzťahy | Topky.sk

Sobota, 24. august 2019. Meniny má Bartolomej, zajtra Ľudovít.

Danko ubezpečil Lavrova, že Slovensko chce mať s Ruskom dobré vzťahy

Andrej Danko a Sergej Lavrov
Andrej Danko a Sergej Lavrov
Zdroj: Facebook Slovenská národná strana
14.02.2019 06:45

SOČI – Prehlbovanie hospodárskej spolupráce, kybernetická bezpečnosť, vzájomné vzťahy, ale aj vzťahy Ruskej federácie s Ukrajinou a úloha Slovenska ako predsedníckej krajiny OBSE boli témami stredajšieho rokovania predsedu NR SR Andreja Danka s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Danko to povedal tesne pred odletom zo Soči, kde Lavrova navštívil.


"Bola pre mňa veľká česť byť osobne s pánom ministrom Lavrovom. Ja som ho ubezpečil v tom, že Slovensko je štátom, ktorý chce mať dobré vzťahy s Ruskou federáciou," uviedol Danko. Lavrov ho uistil o tom, že Rusko sa pokúša hľadať dialóg a témy, na ktorých by mohlo spolupracovať s USA, pričom jednou z takýchto kľúčových otázok je práve oblasť kybernetickej bezpečnosti. 

Obaja podľa Danka hovorili aj o vzájomnej hospodárskej spolupráci. Predseda NR SR v tejto súvislosti uviedol, že vo štvrtok bude rokovať so slovenskými podnikateľmi. S Lavrovom sa totiž dohodol na tom, že veľká delegácia slovenských podnikateľov by mala v júni prísť do Moskvy na bilaterálne rokovania zamerané na rozvoj hospodárskej spolupráce.

S Lavrovom diskutoval Danko aj o vzťahoch Ruska a Ukrajiny. Predseda NR SR v tejto súvislosti uviedol, že "Slovensko má dnes výnimočnú pozíciu a môže využiť svoje predsedníctvo (v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) na to, aby prispelo k mieru a urovnaniu lokálnych konfliktov". 

Veľmi dôležité podľa neho tiež bude to, ako dopadnú nadchádzajúce prezidentské voľby na Ukrajine. "Ja verím, že tam bude človek rozumnejší ako pán prezident Porošenko a človek, ktorý bude hľadať naozaj priateľstvo na západ aj na východ," zdôraznil v tejto súvislosti. 

Danko po stredajšej návšteve Ruska zároveň vyjadril presvedčenie, že politika by sa nemala "tak ako za komunizmu" orientovať len na jednu svetovú stranu, ale mali by sme sa rozprávať so západnými aj východnými štátmi. 

Predseda NR SR by rád usporiadal v Bratislave eurázijský summit šéfov parlamentov. Zatiaľ tak ale nemôže urobiť pre sankcie, ktoré na súčasného šéfa ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina uvalila EÚ za jeho úlohu pri anexii Krymu. Danko sa za túto skutočnosť v stredu ospravedlňoval ako Lavrovovi, tak aj samotnému Volodinovi, s ktorým sa stretol dopoludnia na pôde dumy v Moskve. V priebehu dňa tiež vyjadril presvedčenie, že sa "sankcie skončia" a zmienený summit sa v Bratislave podarí usporiadať v roku 2020.

Danko bol v stredu na jednodňovej pracovnej návšteve Ruskej federácie. Dopoludnia priletel do Moskvy, kde sa v dume stretol s Volodinom. Následne odletel do čiernomorského letoviska Soči, kde rokoval s Lavrovom. Návštevu zavŕšil prehliadkou niekdajšej Stalinovej chaty v Soči. Vo večerných hodinách sa vrátil do Bratislavy. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články