°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Vyhostenie slovenského diplomata z Ruska sme očakávali, tvrdí premiér Pellegrini

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: TASR - Martin Baumann
13.12.2018 19:15

BRATISLAVA/BRUSEL – Vyhlásenie slovenského diplomata v Rusku za nežiaducu osobu nie je prekvapením. Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý sa zúčastňuje zasadnutia Európskej rady v Bruseli.


Premiér vníma krok Moskvy ako reakciu na vyhostenie ruského diplomata zo Slovenska, ku ktorému došlo v dôsledku podozrenia zo špionáže 22. novembra. "Je to recipročné opatrenie, ktoré je vo svete bežné a ktoré sme myslím aj očakávali," uviedol premiér s tým, že záležitosť nechce bližšie komentovať. Komentára sa zdržal aj slovenský rezort diplomacie. Ako podľa agentúry TASS uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, slovenský diplomat musí územie Ruskej federácie opustiť do 48 hodín. Príslušnú nótu doručili veľvyslancovi SR v Moskve 11. decembra.

Ruský diplomat bol z Bratislavy vyhostený 22. novembra a Slovensko musel opustiť do 48 hodín. Podľa predsedu vlády SR ruský diplomat vykonával činnosť, ktorá už nebola v súlade s tým, ako sa má diplomat na území krajín Európskej únie a NATO správať. Pellegrini poznamenal, že išlo o diplomatického pracovníka Úradu pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Ruské ministerstvo označilo krok Slovenska za nepriateľskú akciu a avizovalo recipročné kroky.​

Lídri EÚ dohodu s Londýnom otvárať nechcú

Medzi členskými krajinami Európskej únie panuje zhoda, že nemienia otvárať diskusiu o možnom opätovnom prerokovaní dokumentov týkajúcich sa dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie. Tieto dokumenty totiž považujú za dobre vyrokované. Predseda vlády SR Peter Pellegrini to povedal vo štvrtok novinárom v prvý deň zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Dokumenty, ktoré boli prijaté na mimoriadnom summite o tzv. brexite 25. novembra, budú podľa slov slovenského premiéra "buď prijaté ako celok, alebo odmietnuté". "Nepanuje nálada, že by sme mali ísť formou otvárania dokumentov a hľadať iné riešenia," dodal Pellegrini.

Na druhej strane je však zostávajúca európska dvadsaťsedmička pripravená pomôcť britskej premiérke Therese Mayovej pri presadzovaní dohody na domácej pôde. "Členské krajiny a Európska rada je pripravená pomôcť pani premiérke Mayovej poskytnúť dodatočné záruky formou politických deklarácií, vyhlásení alebo uistení, aj občanov Veľkej Británie, že budeme dodržiavať tie dohody a pravidlá tak, ako sú vyrokované," dodal na dvojdňovom decembrovom summite EÚ. Ako však už predtým deklarovali viacerí európski lídri vrátane českého premiéra Andreja Babiša, aj podľa Pellegriniho sa stále čaká na informácie, ktoré svojim kolegom v EÚ premiérka Mayová povie vo štvrtok večer. 

Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredajšom pozývacom liste pred summitom zdôraznil, že vzhľadom na vážnosť situácie v Spojenom kráľovstve bude dôležité vypočuť si posúdenie najnovšej situácie od britskej premiérky Mayovej. Následne sa lídri po pracovnej večeri stretnú vo formáte EÚ27. V neprítomnosti Mayovej prerokujú túto záležitosť a prijmú príslušné závery. Podľa Tuskových slov "sa čas kráti" a preto treba na najvyššej úrovni prediskutovať stav príprav na scenár brexitu bez politickej dohody.

Premiérka Mayová bude vo štvrtok chcieť od Bruselu záruky, že tzv. írska poistka po uplynutí prechodného obdobia, ktorá nastúpi v prípade, ak nebude s Britániou uzavretá obchodná dohoda, nepotrvá večne. Opätovné otváranie v novembri prijatej dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, podobne ako Pellegrini, odmietlo vo štvrtok pred začiatkom summitu viacero lídrov vrátane francúzskeho premiéra Emmanuela Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Mayovej však ponúkli pomoc pri presadzovaní dohody.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články