°C

Štvrtok, 1. október 2020. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Sulík o zavedení eura: Jeho príchod priniesol nesporné výhody, treba však dodržiavať pravidlá

Richard Sulík
Richard Sulík
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
01.12.2018 11:40

BRATISLAVA - Na spoločnú menu euro si Slováci za uplynulých takmer desať rokov podľa slov predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka zvykli a ekonomika ožila. Uviedol to Sulík s tým, že príchod eura priniesol nesporné výhody.


"Odpadli kurzové rizika a straty a náklady na výmenu peňazí. Avšak aby bola spoločná mena naozaj solídna a stabilná, je životne dôležité dodržiavať platné pravidlá," vyhlásil šéf liberálov. Podľa neho platným pravidlom je najmä zákaz výkupu verejného dlhu a tiež politiky nulových úrokov, ktorá ekonomike dlhodobo škodí.

Zároveň je presvedčený, že ceny na Slovensku mierne vzrástli v roku 2009, kedy Slovenská republika prešla na euro, ale inak považuje euro za stabilnú menu. "A rast cien nie je vyšší, ako keď sme mali korunu," dodal Sulík. Slovenská republika vstúpila do eurozóny 1. januára 2009 ako 16. člen eurozóny. Na začiatku budúceho roka tak Slovensko oslávi desiate výročie od prijatia spoločnej meny.

Zavedeniu spoločnej európskej meny na Slovensku predchádzala cesta plnenia mnohých kritérií. Podľa informácií zverejnených centrálnou bankou je proces zavedenia eura historický krok, ktorý zavŕšil sériu integračných míľnikov. Už 1. mája 2004 vstupom do Európskej únie sa začala cesta Slovenska k spoločnej mene. O povinnosti prijať euro členskými krajinami EÚ hovoria prístupové zmluvy, dokedy tak majú urobiť, sa však v zmluvách neuvádza.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články