Spôsob prerozdeľovania poistného sa zmení, štát dá za svojich poistencov o 55 miliónov eur viac | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Spôsob prerozdeľovania poistného sa zmení, štát dá za svojich poistencov o 55 miliónov eur viac

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
29.11.2018 12:15

BRATISLAVA – Spôsob prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami sa zmení. Na poistencov, ktorí sú rovnako chorí, budú mať rovnaký objem zdrojov. Zmeny prináša novela zákona o zdravotných poisťovniach a o dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorú vo štvrtok 93 hlasmi schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.


Do prerozdeľovacieho mechanizmu sa doplní nový parameter, a to výška nákladov na poistenca za predchádzajúce obdobie (dva až tri roky) – ide o tzv. viacročné nákladové skupiny. V zahraničí sa tento parameter podľa slov hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej ukázal ako "veľmi spoľahlivý". Podobný postup používajú napríklad v Holandsku či iných vyspelých krajinách, kde sa podľa ministerstva zdravotníctva ukázal ako "vysoko efektívny".

Základným predpokladom je podľa rezortu snaha o predpovedanie budúcich nákladov, na základe ktorých sa poistné bude prerozdeľovať. Čím vyššia je predikčná sila modelu, tým presnejšie sa podľa ministerstva definujú budúce náklady jednotlivých poistencov.

"V situácii, keď zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom," uvádza sa v novele.

V súčasnosti sa prerozdeľovanie poistného vykonáva pri zohľadnení demografických indexov, farmaceuticko-nákladových skupín a nadlimitnej sumy. Podľa MZ prerozdeľovací systém nedostatočne odhaduje výdavky na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti. Ministerstvo chce preto dosiahnuť, aby každá poisťovňa mala k dispozícii rovnaký objem zdrojov na poistenca s vybranými charakteristikami.

Novela zákona upravuje aj vymáhanie pohľadávok na poistnom, ktoré sa v súčasnosti realizuje dvoma spôsobmi. Ministerstvo ho navrhuje upraviť tak, aby sa v prvom stupni realizovalo výlučne prostredníctvom zdravotných poisťovní. Úlohy druhostupňového orgánu by v plnej miere mal prevziať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Štát dá napokon za svojich poistencov v roku 2019 o 55 miliónov eur viac

Odvod za poistencov štátu nebude v roku 2019 ešte určený pevnou sumou, ale sadzba dosiahne úroveň 3,2 percenta z vymeriavacieho základu. V nominálnej hodnote sa tak platba za poistencov štátu zvýši o 55 miliónov eur z pôvodne plánovaných 960 miliónov na 1,015 miliardy eur. Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú vo štvrtok schválili poslanci.

Pozmeňujúci návrh v tomto znení presadil šéf finančného a rozpočtového výboru Ladislav Kamenický (Smer-SD). Tvrdil, že je to výsledkom dohody poslancov, ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) a ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD). Pôvodný vládny návrh prinášal nový spôsob platby za poistencov štátu. Po novom mal štát určiť pevnú sumu, koľko na budúci rok za štátnych poistencov zaplatí. To sa presúva na rok 2020.

Platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov sa zvýšia o 10 percent

Platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov sa od nového roka zvýšia o desať percent. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o zdravotných poisťovniach. Polepšia si niektoré zdravotné sestry, pôrodné asistentky, praktické sestry, fyzioterapeuti, verejní zdravotníci, zdravotnícki laboranti, nutriční laboranti, dentálne hygieničky, rádiologickí technici, zdravotnícki záchranári, zubní technici, zubní asistenti, technici pre zdravotné pomôcky, farmaceutickí laboranti, maséri, ortopedickí technici, sanitári, logopédi, liečební pedagógovia aj psychológovia. Zmeny sa dotknú ich základných platových zložiek.

Súčasné koeficienty, na základe ktorých sa vypočítava mzda sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, verejných zdravotníkov, zdravotníckych laborantov a rádiológov, sa zvýšia takto: 0,81-násobok na 0,89-násobok, 0,85-násobok na 0,94-násobok a 0,96-násobok na 1,06-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Nutričným laborantom sa zvýšia z 0,78-násobku na 0,86-násobok a z 0,89-násobku na 0,98-násobok. Dentálnym hygienikom z 0,78-násobku na 0,86-násobok, záchranári budú miesto 0,81-násobku dostávať 1,05-násobok priemernej mesačnej mzdy. Zubní technici a technici pre zdravotnícke pomôcky si polepšia z 0,75-násobku na 0,89-násobok a z 0,77-násobku na 0,94-násobok.

Farmaceutickí laboranti miesto 0,81-násobku dostanú 0,89-násobok a miesto 0,96-násobku zas 1,06-násobok. V prípade masérov, ortopédov a zubných asistentov sa zvýši 0,75-násobok na 0,83-násobok priemernej mzdy. Podobne sú na tom praktické sestry, tiež sa im zvýši koeficient z 0,75-násobku na 0,83-násobok a z 0,84-násobku na 0,92-násobok.

Sanitári budú miesto 0,57-násobku mať 0,66-násobok priemernej mzdy. Logopédi, liečební pedagógovia a psychológovia si polepšia z 1,06-násobku na 1,17-násobok, z 1,10-násobku na 1,21-násobok a z 1,20-násobku na 1,32-násobok.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články