Návrh na zrušenie povinnej angličtiny: Je to hrubá chyba ministerky Lubyovej, tvrdí SaS | Topky.sk

Nedeľa, 24. marec 2019. Meniny má Gabriel, zajtra Marián.

Návrh na zrušenie povinnej angličtiny: Je to hrubá chyba ministerky Lubyovej, tvrdí SaS

Branislav Gröhling
Branislav Gröhling
Zdroj: SITA/Marko Erd
09.11.2018 10:45

BRATISLAVA - Návrh na zrušenie povinnej angličtiny je podľa poslanca NR SR a tímlídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre školstvo Branislava Gröhlinga hrubou chybou ministerky školstva Martiny Lubyovej. Povinná angličtina musí byť zachovaná a školy by mali navyše poskytovať ďalšie jazyky ako voliteľné predmety, myslí si Gröhling.


„Keď sa povinná angličtina zruší, môže sa stať, že žiak sa bude učiť na základnej škole nemčinu a na strednej škole angličtinu a v konečnom dôsledku nebude na dobrej úrovni ovládať ani jeden cudzí jazyk,“ povedal Gröhling. Informoval o tom hovorca SaS Róbert Buček.

Podľa Gröhlinga je angličtina v praxi najžiadanejším cudzím jazykom aj na Slovensku. „V inzerátoch na profesia.sk žiada angličtinu 40 percent inzerentov. Nemčinu žiada 10 percent a ovládanie zvyšných jazykov je podmienkou v menej ako jednom percente pracovných ponúk," vysvetlil. Riešením je podľa neho ponechať povinnú angličtinu a dať školám k dispozícii viac voľných hodín, ktoré môžu využiť na poskytovanie voliteľných predmetov. To znamená aj na hodiny ďalšieho cudzieho jazyka pre žiakov, ktorí budú mať oň záujem.

Ministerka Lubyová sa pre zrušenie povinnej angličtiny rozhodla podľa SaS vraj preto, lebo na školách chýbajú angličtinári. „Lenže na školách chýbajú aj učitelia informatiky alebo fyziky či chémie. Situáciu predsa nevyriešime rušením povinných predmetov. To by bolo absurdné,“ tvrdí Gröhling. Rezort školstva musí podľa SaS zapracovať aj na kvalite výučby jazyka. „Ministerstvo sa musí snažiť, aby cudzie jazyky učili kvalifikovaní učitelia, aby boli dobre pripravení na vysokých školách a oboznámení s novými učebnými metódami. Aj v tejto oblasti má naše školstvo veľké medzery,“ uzavrel Gröhling.

Ministerka školstva chce, aby rodičia, ale aj školy mali na výber. „Nechceme nútiť všetky deti učiť sa angličtinu ako prvý cudzí jazyk, ale aby si mohli vybrať aj z nemčiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny alebo ruštiny,“ vysvetlila Lubyová. Vedomosti z nemeckého jazyka sa podľa nej u študentov zhoršujú. „Nemčina je ťažký jazyk. To, že máme horšie výsledky u študentov z maturity, pripisujeme tomu, že majú na ňu neskorý nábeh,“ povedala šéfka rezortu školstva. Možnosť jazykového výberu plánuje ministerka zaviesť od budúceho školského roka.


Galéria

Branislav Gröhling Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články