Utorok26. september 2023, meniny má Edita, zajtra Cyprián, Damián

O vydaní podozrivého z terorizmu na Ukrajinu rozhodne minister spravodlivosti

Minister spravodlivosti Gábor Gál
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

KOŠICE – Prokurátorka Krajskej prokuratúry Košice skončila predbežné vyšetrovanie v extradičnom konaní vedenom proti Vladimirovi G., ktorý je na Ukrajine podozrivý z terorizmu a ďalších trestných činov. Vladimir G., ktorý má ukrajinské a maďarské občianstvo, je v súčasnosti vo vydávacej väzbe. O jeho vydaní na Ukrajinu rozhodne minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Muža s trvalým pobytom v Košiciach zadržala slovenská polícia na základe žiadosti Interpolu Kyjev. Vo väzbe je od 18. júna. O jeho vydanie požiadala Ukrajina 20. júla. Prokurátorka predložila prostredníctvom Generálnej prokuratúry SR Ministerstvu spravodlivosti SR návrh na rozhodnutie o povolení vydania. "Vo veci sa vykonávalo skrátené extradičné konanie, keďže vyžiadaná osoba súhlasila s vydaním ukrajinským orgánom. Konečné rozhodnutie, teda rozhodnutie o tom, či vyžiadaná osoba bude vydaná, urobí minister spravodlivosti SR," informoval v utorok hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Zatýkací rozkaz na Vladimira (Volodymyra) G. vydal ukrajinský súd pre podozrenie zo spáchania trestných činov úmyselného ublíženia na zdraví, hrozby zabitia, ilegálneho zajatia, držania rukojemníka, gangsterstva, terorizmu, útoku na verejných činiteľov a ďalších trestných činov. "Podľa zistených okolností sa Vladimir G. v roku 2014 a 2015 v spolupáchateľstve spolu s ďalšími osobami spolčili a zorganizovali zločineckú skupinu a páchali sériu obzvlášť závažných zločinov na území Ukrajiny," uviedol Filičko v júni. Za trestné činy hrozí mužovi trest odňatia slobody s hornou hranicou 15 rokov. Obvinenia z trestných činov Vladimir G. po svojom zadržaní odmietol, seba označil za novinára.

Viac o téme: TerorizmusUkrajinaGábor Gál
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu