Súdia teroristov z Francúzska: Na polovicu uvalili väzbu, mali pomáhať útočníkovi | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Súdia teroristov z Francúzska: Na polovicu uvalili väzbu, mali pomáhať útočníkovi

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
20.10.2018 17:33

PARÍŽ - Na troch zo šestice v utorok zadržaných v súvislosti s teroristickými útokmi v južnom Francúzsku, ktoré spáchal Radouan Lakdim v mestách Carcassonne a Trebes a ktoré si vyžiadali štyri obete, uvalili vo Francúzsku vyšetrovaciu väzbu pre dôvodné podozrenie z členstva v teroristickej organizácii.


Informovali o tom v sobotu francúzske médiá s odvolaním sa na justičné zdroje. Všetky uväznené osoby mali podľa dostupných zdrojov blízko k vtedajšiemu útočníkovi. Podozrivú šesticu zadržali pri policajnej akcii, ku ktorej došlo v utorok v skorých ranných hodinách vo viacerých lokalitách vrátane Trebes.

Lakdim bol polícii známy ako drogový díler. Francúzske tajné služby ho sledovali od roku 2014 a viedli na jeho meno spis kategórie S pre podozrenie z islamistickej radikalizácie. Podľa prokurátora Francoisa Molinsa však nič nenasvedčovalo, že by sa bol Lakdim chystal na násilný teroristický čin. V supermarkete v meste Trebes, ktorý sa stal dejiskom útoku Lakdima označujúceho samého seba za "vojaka Dáišu" (Islamského štátu), sa pri obhliadke našli tri podomácky vyrobené výbušné zariadenia, ručná strelná zbraň a lovecký nôž. Páchateľa zastrelilo elitné komando.

Už na sklonku marca sa začalo vyšetrovanie medzičasom obvinenej partnerky zlikvidovaného teroristu, 18-ročnej mladej ženy, ktorá však odmietala, že by vedela o Lakdimových plánoch. Aj ju už skôr sledovali tajné služby, ktoré na ňu viedli takisto spis kategórie S, informovali svojho času francúzske elektronické médiá a pripomenul v utorok L'Express.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články