Je potrebné zvýšiť vývoj protikybernetických ochranných prostriedkov, povedala Lubyová | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Je potrebné zvýšiť vývoj protikybernetických ochranných prostriedkov, povedala Lubyová

Martina Lubyová
Martina Lubyová
Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann
20.10.2018 09:25

BRATISLAVA – Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej (nominantka SNS) je potrebné zvýšiť ďalší vývoj protikybernetických ochranných prostriedkov. Uviedla to po tom, čo v stredu (17.10.) premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) oznámil, že ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stalo terčom rozsiahleho kybernetického útoku.


Podľa Lubyovej sa človek musí obávať vždy, pretože technológie idú smerom dopredu. "Dúfam, že robíme všetko preto, aby sme tomu zabránili," poznamenala. Útok na rezorte zahraničných vecí odhalilo Vojenské spravodajstvo v dôsledku neštandardného správania sa počítačov. "Po ich hĺbkovej analýze potvrdili, že nejde o bežnú infekciu, ale o sofistikovaný škodlivý kód, ktorý umožňuje útočníkom filtráciu dát zvnútra organizácie na útočníkove servery v zahraničí," povedal Pellegrini. Podľa jeho slov zatiaľ nemožno špecifikovať, kto za útokom stojí.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) potvrdil, že útočníci sa nedostali k utajovaným skutočnostiam. "Citlivé informácie komunikujeme po iných kanáloch, ktoré sú dobre strážené," uzavrel Lajčák.​


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články